Európa és arab-iszlám világ több mint kétszáz személyisége jelenlétében indították útjára pénteken a párizsi UNESCO-palotában az Aladin programot, amelynek keretében többek között arab, perzsa és török nyelvű művek terjesztésével a holokauszt tagadása ellen kívánnak küzdeni.
![](http://kulturpart.blog.hu/media/image/2009-03-28/7847196/holocaust00.jpg)
Az alapítvány megállapította, hogy elszaporodtak a holokausztot tagadó arab és perzsa nyelvű honlapok. Az iráni elnök kijelentése és a Mohammed-karikatúrák után pedig ezek már nem csupán Izrael állam legitimitása tagadásának eszközei lettek - mondta korábban Anne-Marie Revcolevschi, az alapítvány egyik vezetője.
Az alapítvány által négy éve kezdeményezett program ingyen hozzáférhető ötnyelvű internetes oldalon mutatja be "egyszerűen és tárgyilagosan" a soá történetét, a judaizmust és a zsidó-muzulmám kapcsolatok történetét.
A program keretében internetes könyvtárat nyitottak, amelyben arab, perzsa és rövidesen török nyelven is elérhetőek lesznek az alapítvány által alapvetőnek ítélt művek: Anne Frank naplója, Primo Levi Se questo e un uomo (Ember ez?), Philippe Burrin svájci szerző Hitler et les Juifs (Hitler és a zsidók) és Shlomo Venezia Sonderkommando című művei.
A terv egyik atyja, Jacques Chirac volt francia elnök aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy egyesek Európában azt mondhatják: a soá nem az ő történelmük, hanem a zsidók történelme, az ő problémájuk. "Harcolnunk kell az emlékezet ezen apartheidje ellen" - hangsúlyozta Chirac.
A program több más támogatójának, közöttük Abdoulaye Wade szenegáli elnöknek, az Iszlám Konferencia elnökének beszéde után a résztvevők "lelkiismereti" felhívást tettek közzé, amelyet a kétszáz személyiség már aláírt.