Több mint ötven, eddig nem ismert fajra bukkantak biológusok a délkelet-ázsiai Pápua-Új-Guineán. Négyhetes expedíciójuk során a tudósok egyebek közt ugró pókokkal, ciripelő békákkal, elegáns csíkokat viselő gekkókkal találkoztak.
Az összességében dokumentált 600 állatfaj közül 50 pókféle, három békafaj és egy gekkó volt teljesen új a biológusok számára. A békák egyike egy kicsi barna példány éles csipogó hanggal, a másik egy élénkzöld, fekete gombszemekkel bíró levelibéka, míg a harmadik egy hangos, ciripelő hangú faj. Az egyik ugrópókfaj fényes világoszöld színű, egy másik szőrős és barna.Emellett két eddig nem ismert növényfélével is találkoztak. "A Kaijende-felföld és völgyei egy olyan vadon, amelyet még alig ismernek" - mondta Steve Richards, az expedíció vezetője. A sűrű erdők fontos szerepet játszanak a klímavédelemben, mivel nagy mennyiségű széndioxidot szívnak fel.
A felfedezések, különösen az új békafajok, jelentősek - mondta Craig Franklin, az ausztráliai Queensland Egyetem zoológiaprofesszora. - A békákra gyakran tekintenek úgy, mint a környezet egészségének fokmérőjére. Az állomány csökkenése közvetlenül jelzi a környezetben bekövetkezett hatásokat - fűzte hozzá a szakértő.
A CI három expedíció indítását tervezi 2009-ben, abban a reményben, hogy további új állatfajokra bukkannak.