Gerard Larcher, a francia szenátus elnöke adta át a minap a somogyvári bencés apátság alapítóleveléről készített, csaknem évezredes feljegyzés másolatát Móring József Attilának, az 1900 lelkes somogyi település polgármesterének.
Hazánk harmadik történelmi emlékhelyének első embere a magyar parlamenti házelnök diplomáciai közbenjárását kérte, hogy e becses kincs Somogyvárra kerüljön; a többi közé, hiszen Szent László király csontereklyéje is megtalálható itt.A település polgármesterétől megtudtuk: az apátság alapítólevele nem maradt fenn; vélhetően Somogyváron volt az eredeti, ám annak nyoma veszett. Odilo apát utólagos feljegyzésében azonban olvashatjuk: „Pannóniában, az Úr megtestesülésének 1091. esztendejében, a dicsően uralkodó László nevű király idejében az egyház egy királyi apátsággal gyarapodott. Azt a szent helyet pedig, amelyet isten szeplőtlen anyaszentegyháza részére kiválasztott, Simichnek nevezik, amely egy az ország legelőkelőbb városai közül.”
Az eredetileg latinul írt szövegben, amely csaknem ezer éve született, arról is szó esik, hogy „bárki legyen is a somogyi apát, az igaz és élete végéig megtartandó engedelmességet fogadjon a Flávián völgyében lévő Szent Egyed monostor – ez a franciaországi Saint Gilles-ben van – apátjának.” A lovagkirály ugyanis a somogyvári bencés apátságba Franciaországból hozatott szerzeteseket, akik 1091-től 1205-ig csak francia apátot választhattak.
Az apát feljegyzéséről készült másolatot a somogyvári polgármesteri hivatalban helyezték el. Móring József Attila elmondta: felemelő érzés volt kézben tartania ezt az ugyancsak különleges ereklyét, hiszen az írásos bizonyíték arra, hogy Európa nyugati felén ezer éve is súlya volt Somogyvárnak; olyan, amelyet francia vezető politikusok is számon tartottak. A polgármester azt tervezi, még az idén ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal felveszik a kapcsolatot Saint Gilles-lel.
A település önkormányzata régóta dolgozik azon, hogy a somogyvári bencés apátság romegyüttese minél több látogatót vonzzon. A Kupavárhegy, ahol Szent László királyt először eltemették, majd „istenítélet” folytán koporsója Nagyvárad felé indult el, ma is lenyűgöző látványt kínál. Levendula szegélyezte sétányok „vezetik” a turistát, ám az itt feltárt régészeti emlékeknek csak egy töredéke látható helyben. A Somogy megyei múzeum raktárában lapulnak – jobb sorsra várva.
Grandiózus tervekből azonban nincs hiány. Ezt erősítette meg Móring József Attila országgyűlési képviselőként is, amikor – március 15. alkalmából – a Magyar Köztársaság címerével ékesített aranygyűrűt vett át. Egy tavalyi, Szili Katalin házelnök fővédnökségével zajló, a fejlesztési lehetőségeket számba vevő konferenciának köszönhetően kerülhetett a becses másolat Somogyvárra, hiszen Odilo apát feljegyzését a párizsi Nemzeti Levéltárban őrzik. Ha megkapják az eredeti ereklyét, akkor azt vélhetően a Somogy Megyei Levéltárban helyezik el. A múzeumi raktárban porosodó leletek jelentősebb része pedig az elképzelések szerint kikerül Somogyvárra.
Mint megtudtuk: egymilliárd forintos támogatásból folytatódhatnának a feltárások. Megépülhetne az ispáni várfal egy része – az eredetinél rövidebb szakaszon, és alacsonyabban ugyan, de így is jelezve a helyét. Szabadtéri színház várná a látogatókat, szakrális helyszínen, történelmi díszletek közötti előadásokkal, s létesülne egy méltó fogadóépület is, amelyben XXI. századi technikával ellátott kiállítóhely adna ízelítőt a gazdag régészeti anyagból. Díszkivilágításról is álmodnak, mint ahogy a jelenleginél egy nagyobb Szent László szoborról is, amely lovon ülve ábrázolná a lovagkirályt. A most álló Lebó Ferenc-alkotást a tervek szerint a faluban helyeznék el.
A polgármester úgy véli: az első ütem megvalósulhatna 600 millió forintból – erre a közeljövőben adnak be pályázatot –, s így folytatódna a sáncárok kitisztítása, egy függőhíd visszaépítése az eredeti helyére. A falkonzerválás és a vízelvezetés is elodázhatatlan feladat, hiszen felbecsülhetetlen érték megmentéséről, védelméről van szó.
Az ódon várfalak, a hely kisugárzása eddig is sokakat vonzott. A néhány éve épített kilátóról valóban gyönyörű a panoráma. A régiek szerint valamikor idáig ért a Balaton. Rendszeresen megrendezik nyaranta a Szent László napok programsorát, amelyen óriási tömeg hömpölyög; tavaly a köztisztviselők zarándoklata tovább gazdagította a kulturális, művészeti események számát.
A közelmúltban egyébként is Somogyvárra irányult a figyelem. A Műemlékek Nemzeti Gondnokságától nyert 9 millió forintnak köszönhetően két évtizednyi szünet után dr. Bakay Kornél folytathatta az ásatást, és a feltételezések szerint ókori, bronzkori leletek is lapulnak még a földben.
Arra a kérdésre, hogy ha megvalósulnak a valóban attraktív elképzelések, milyen szerep jut Somogyvárnak – amelynek romegyüttesét az elsők között ismerte el Örökségünk-Somogyország Kincse kitüntető címmel a Somogy Megyei közgyűlés –, a település első embere így válaszolt: „Az a legfontosabb, hogy Somogyvár, mint a magyar történelem egyik kiemelkedő helyszíne méltó helyet foglaljon el az emberek tudatában. Ennek következtében sokan ellátogatnak majd hozzánk, hogy átérezzék azt a lelki élményt, amelyet magában rejt e hely. Különösön találkozás, történelmi, szakrális és lelki töltekezés vár arra, aki ellátogat Szent László és Koppány földjére.”
A polgármester abban is bízik, hogy az idegenforgalom, a kulturális élet fellendülése mellett elindulhat a település gazdasági megerősödése is. Már letelepülőben van egy repülőgépgyártó cég, amelyet vélhetően újabb követ.