Különdíjat vehetett át Schilling Árpád, a budapesti Krétakör színház művészeti vezetője a lengyelországi Wroclawban, az Európai Színházi Unió tizenharmadik alkalommal megrendezett fesztiválján.
Az Európai Színházi Díjat, az Európai Bizottság 60 ezer euróval (18 millió forinttal) járó elismerését, Krystian Lupa lengyel rendező kapta vasárnap este Wroclawban, a Teatr Polskiban rendezett gálaesten. Az "Európa-díj - Új színházi valóságok" elnevezésű különdíjat 11. alkalommal adták át, a 30 ezer eurós (9 milliós) pénzjutalmat ezúttal öt kitüntetett között osztották szét. A magyar rendező mellett idén a belga Guy Cassiers, az olasz Pippo Delbono, a spanyol Rodrigo Garcia és a francia Francois Tanguy részesült különdíjban.Az elismerést a magyarok közül elsőként Schilling Árpád kapta meg, akit - a Krétakör közlése szerint - az egykori kelet-európai országok színházi megújulásának emblematikus figurájaként említettek méltatói, "olyan művészként, aki mélyen személyes elkötelezettségéből táplált csapatmunkával folyamatosan megkérdőjelezi és kutatja a színházi kifejezésmódok határait".
Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója elmondta: a különdíj európai uniós szintű elismerése azoknak a művészeknek, akik újat hoztak a színházi előadásmódban. A díj átadása előtt Schilling Árpád munkásságát Patrick Sommier, a francia MC93 Színház vezetője és Bernard Faivre d'Arcier az Avignoni Fesztivál korábbi igazgatója méltatta.
Az idén a Grotowski-év keretében szervezett, találkozókkal és bemutatókkal gazdagított csaknem egyhetes eseménysorozaton Schilling Árpád legújabb, a Szabadulóművész apológiája című projektjéből tartott bemutatót a meghívott szakemberek, művészek, politikusok és újságírók előtt. Mint Gáspár Máté elmondta, a Szabadulóművész apológiája című "városterápiás akciósorozat" második felvonása április 10-én kezdődik a színház IX. kerületi bázisán. Az épületben vándorló előadás egy kislány életútját követi nyomon két változatban a projekt első felvonásához kapcsolódva. A személyes hangú produkcióra előzetes bejelentkezés alapján, kis létszámú csoportokban fogadják a nézőket.
Az Európai Unió által alapított díj odaítélésében az Európai Színházi Unió mellett a Színházi Kritikusok Nemzetközi Szövetsége, a Nemzetközi Színházi Szövetség, a Mediterrán Színház Nemzetközi Intézete, valamint az Európai Fesztiválok Szövetsége vesz részt. A zsűri mintegy 300 szakember jelölése alapján jutalmazza a különdíjjal évről évre a kontinens színházi kultúráját kiemelkedő színvonalú, újító kezdeményezésekkel gazdagító alkotókat, társulatokat. A korábbiakban többek között Anatolij Vasziljev, Christoph Marthaler, a Royal Court Theatre, Thomas Ostermeier, a Societas Raffaello Sanzio, Heiner Goebbels, Alvis Hermanis vagy a nemrég Budapesten szerepelt Rimini Protokoll részesült a különdíjban.