Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Ausztrál expressz

Ausztrál expressz

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 12.
Itt az új teaser Nemes Jeles László Árva című filmjéhez
2025-05-14 10:56:32

Még egy teaser készült az Oscar-, Golden Globe-, Bafta-díjas és cannes-i nagydíjas Saul fiát és a

Gyergyói népzene a Hagyományok Háza Szabadegyetemén
2025-05-13 18:00:00

A Gyergyói népzene - három generációs örökségvédelmi program megálmodói, értékmentő munkájukat, annak

Átadták az Artisjus-díjakat – Geszti Pétert alkotói életműdíjjal tüntették ki
2025-05-13 09:07:41

Idén is kiosztották könnyű- és komolyzenei kategóriákban az Artisjus-díjakat: összesen tizenegy zeneszerző

Jubileumi koncertet ad a PASO
2025-05-12 18:00:00

20 éve jelent meg első stúdióalbumuk, a Budapest Ska Mood. A kerek évforduló alkalmából május 24-én a

további bejegyzések a szerzőtől »

Kuriózum Ausztráliából. Egy minden ízében az ősök szelleméhez ragaszkodó, de modern elemekkel próbálkozó hídépítés a tánc nyelvén. Tűzgyújtás a Müpa színpadán. Eső, tenger-hullámok, vihar s szél elemeiben a régmúlt ősök jelennek meg kortárs hangokkal.

Egy ízig-vérig egzotikus táncegyüttes mindig is csemegének tűnik, különösképpen, ha olyan helyekről származnak előadói, amin még a google kereső is hosszasan dolgozik. Bevallom őszintén, nem mindennap követem az ausztrál kultúra fejlődését. De ha követném is eléggé szegényes lenne a felhozatal. Ennek külső oka az, hogy Magyarország és Ausztrália között nincs érvényben lévő kulturális együttműködést érintő államközi egyezmény, nincs Magyar Intézet és magyar lektorátus sem működik. 

Ezért valamennyire érthető, hogy az európai és az amerikai kúltúrdömping erős hatása alatt élünk. Néha azonban – igenis ritkán – oda kell fi-gyelnünk ennek a távoli országnak a kultúrájára. Magyarországon néha-néha azért felbukkan, ha csak az ausztrál filmalkotásokra, vagy a kortárs tánc jeles képviselőire gondolok. Vagy ínyencségekre. Mi jut eszébe az átlagembernek erről a távoli földről? Kylie Minogue, s Kro-kodil Dundee, a didgeridoo hangszer? Az eukaliptusz leveleit majszolgató koalák vagy az erszényes ugra-bugra kenguruk? Esetleg a Sydney-i operaház digitálisan felújított webfotói? (tessék csak a google-ba beírni az ország nevét!!! – kb. ennyi!) Pedig azért ennél sokkal több-ről van szó. A médián keresztül azért nap, mint nap áthallik: Ausztrália állandó „betegsége” – a bennszülöttek, az „aboriginek”. Ha van ország, ahol lehet a kultúrák keveredéséről beszélni, hát az Ausztrália. 

Az őslakos nép, aki még talán ma is szenved a fehérek törvényeitől és kita-szíttatásuktól, sajátságos kultúráját a csodával határos módon őrizte meg. Hogyan maradhat-tak mégis fent, a mi „civilizált” korunkban, hiszen negyven évvel ezelőtt is még bennszülött gyermekeket szakítottak el szüleiktől erőszakkal, hogy nevelőszülőknek adva asszimilálják őket. 

Ez volt az ellopott generációk kora. De vannak csodák, s egy évvel ezelőtt az ausztrál kormány nyilvánosan kért bocsánatot az elkövetett gyalázatok miatt. Azt, hogy az aborigin lakosság hogyan heveri ki a több mint százéves sebeit, nem szól a fáma. De kétségtelenül van rá módszer – az emlékezés, hogy soha ne történjen meg újra. Hogy egy nyugati ember is em-berszámba vegyen más embereket, kultúrákat, akiket nem ismer. Ennyi. 

A Tavaszi Fesztivál keretén belül a Magyarországra látogató Bangarra együttes célja is ez volt. Legalább is köz-vetve. Ars poeticájukban felvállalták az „eredeti” gyökereket, az őslakos és a Torres Strait-szigeti bennszülött kultúra átörökítését a tánc nyelvén. A kúriózum ereje s a valóban különle-gesség híre vonzotta a Müpába is a „nyugati” nézőket. A két részes darab Elma Kris és Frances Kings koreográfusok egy-egy munkájával a True stories, az Igaz történetek címmel mutatkozott be. 

A bangarra szó jelentése a New South Wales államban élő wiradjerik nyelvén: tüzet gyújtani, illetve tűzgyújtás. Ezért díszeleg a Torres Strait-szigeti bennszülött harcosok lándzsája mellett a láng is. (Az ausztrál csapat néhány tagja és Elma Kris az egyik koreográfus is innen szárma-zik) Az együttes 1989-ben alakult s azóta már a világon mindenhol ismerik. A nagy áttörés a 2000-es Sydney-i Olimpiai játékokon az „Ébredések” című megnyitó ceremónia volt, ahol helyet kaptak az „abók” is. Több mint 1000 őslakos előadó gyűlt össze a különféle törzsekből Stephen Page – az együttes művészeti vezetője, aki szintén őslakos leszármazott - koreográfus rendezésében. 

A Bangarra Táncszínház sajátos keveréket gyúr a hagyományok, a balett és a kortárs törekvésekből. Ez nem egyszerű történet. Az ősök hagyományát egy nyugati kultúrá-val ötvözni igen nehéz, pláne akkor, ha úgy akarja keverni, - mint ahogy azt gyakran hangoz-tatják – hogy továbbléphessen a jövő felé. Sőt, olyan formanyelvet kell kialakítania, hogy a lapos szórakoztató „show-tánc” világától messze túlmutasson. Arra, hogy mélyebbre ássanak minden esélyük meglehet, mert Ausztrália fehérek-őslakosok történelme sokszor a vérhez, elnyomáshoz, kisemmizéshez kötődik.

Tragikus történetet villantott fel Frances Rings X300 című koreográfiája: a Délnyugat-Ausztráliában egy őslakos törzs, a maralingák békésen éltek, amíg a hidegháború idején nem nyilvánították a fehérek titkos katonai területté (a katonai kód a mű címe) a földjüket. Ezeket az őslakosokat emberszámba se vették, a területüket lakatlannak nyilvánították, s nukleáris kísérletek helyszínévé tették. A koreográfia szerintem túl nagyot akart harapni, minden „koc-kát” el akart gyorsan mesélni, - hogy értsük - s hasonlóan a másik darabhoz, kissé „íztelen”, de mutatósan-kiadós turmixra sikeredett. 

Pedig bedobtak mindent. Látványosságra nem lehet panasz. A hidegháború idején rock and rollt táncoló figurák, elegáns férfi, akit szkafanderes lények vetkőztetnek le s radioaktív vizsgálatnak vetnek alá, régmúlt árnyakat, ősi rítustánco-kat a homokban, gyors videoklipp vágásokkal tarkítva a mondanivalót. Bár nekem elég lett volna egyetlen szál, amire az alkotó felfűz egy gondolatot, így maradt a „külső” érdekessé süllyedt kúriózum. Egyébként Francis Rings mentségére szóljon, (s érthető bizonyos mérték-ben) hogy ő maga is kettős identitást hordoz: egyik ágon a kokatha törzs leszármazottja, a másikon német vér csörgedezik.

Elma Kris, a másik koreográfus számunkra még ismeretlenebb tájakról származik. A Torres-szorosban lévő Csütörtök-szigeten nevelkedett. Ősei között vannak wagadagamok, sipingurok, gebbarák, mabaduani songorók. Anyanyelveként nem az angolt, hanem a Kulkagau Ya és a Kala Lagaw Ya nyelvet tekinti. Az Emeret Lu (Very Old Things) című da-rabban ebbe a távoli egzotikus világba kalauzol európai lelkeket. Nem tudom ki hogy van vele, én szeretem az autentikus folklórt, - Kodályt idézve „csak tiszta forrásból” - a Nagy Rá-csodálkozás „Jéé”” – je után szomjas az ember, s szeretne megtudni valami többet róluk. A hitükről, az életformáról, a kínjaikról és az örömeikről. 

Ettől tud valami eredeti lenni. A fel-hozatallal nem volt gond, érthető a négy elem, a föld, a levegő, a víz és a tűz tisztelete, egy olyan föld hangja, ahol eggyé válik az ősi szellem és a természet. A díszlet mutatós: Meghajlí-tott bambuszok ívelése valamiféle barlangot mutat, vagy folyosót. Ki-be vagy átjárás lehető-sége adott. A játékmester egy sámán, aki az egész színteret s a játékot hivatott organizálni. Volt itt férfiak vadászat és halászat rítusa, női táncosok evezés mimézise, festett testek világa, szerelem és ármány varázslat táncba csomagolva. Azért, hogy könnyebben érthessük, bedob-tak néhány modern ízű, kortárs elemekkel tűzdelt mozgás-pecsenyét, ami inkább kísérletnek tudható be, és indokolatlannak is éreztem. 

Elma Kris líraisága a lassú jelenetekben párosok és egy-egy szólóban mutatkozott meg. Tény, hogy nem volt történet, csak képek sorozata, né-hány gondolat is elég lett volna elmélyülni, de kétségtelen tény: ez az ősi kultúra oly elérhe-tetlen nekünk és csak ámulunk, hogy fennmaradhatott. Örömömbe egy kis üröm is vegyült, mert kicsit sokra sikeredtek a snapshotok, a pillanatfelvételek sorozata, nehezen emésztettem, bár igaz, szívesen lubickoltam a látványban. Összegezve kár, hogy nem sokat tudtam meg erről az igazán rikítóan színes és fantasztikus világból. Marad annyi, hogy szívesen elmennék s megnézném ott ezt a kultúrát eredeti környezetben.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Tánc Kortárs

Ajánlott bejegyzések:

  • Kezdődik a 12. Sissi Őszi Tánchét Kezdődik a 12. Sissi Őszi Tánchét
  • Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián Kárpát-medencei népek élő hagyománya a Zeneakadémián
  • Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza Az INOTA idén nyáron ismét fesztiválként tér vissza
  • Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak Közép-Európa Táncszínház - Maciej Kuźmiński - Négy évszak
  • Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye! Imádja a táncot? Akkor Miskolcon a helye!

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr907848842

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

A Kultúrpartot 2024-ben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta.

mmalogoc_1_ketsoros.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. Meztelenség és anatómia
  6. A forradalom egy holland fotós szemével
  7. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard