Laurent Cantet, a legutóbbi cannes-i filmfesztiválon Arany Pálmával díjazott Az osztály című film rendezője szerint az etnikai sokszínűség nemcsak konfliktusok forrása lehet, hanem tanulni is lehet a más kultúrából érkezettektől. Az alkotást, amely egy multikulturális iskolai osztály életéről szól, a szerdán kezdődő 13. Francia Filmnapok keretében mutatják be Magyarországon.
"Azért készítettem ezt a filmet, hogy a manapság világszinten jelentkező etnikai problémákat láttassam egy olyan zárt és sajátos szabályokkal rendelkező közösség életén keresztül, mint egy iskolai osztály" - mondta a francia rendező."Többen, főleg tanárok felháborodtak a filmen, dokumentumfilmként tekintettek rá, pedig nem az; attól, hogy a valóságot próbáltam bemutatni dokumentarista eszközökkel, ez még egy játékfilm, amiben természetesen fontos szerep jut a dramaturgiának" - hangsúlyozta Laurent Cantet.
Hozzátette: sokat segített a munkában, hogy a főszerepet a film alapjául szolgáló regény írója, François Bégaudeau játszotta. Ő a saját, tanárként megélt élményei alapján írta meg a regényt, majd Az osztály forgatókönyvét is, "így jóval több volt egy átlagos színésznél, igazi alkotótársként működött közre a filmnél".
Laurent Cantet beszámolt arról, hogy a filmet egy párizsi középiskolában forgatták, az amatőr szereplők az iskola 13-15 éves diákjai, a jelentkezőkből összeválogatott filmbéli osztályban szinte mindenki más-más országból származik.
"A dokumentarista stílus mellett a filmbéli osztály a társadalmat szimbolizálja, így azt is megmutattuk, hogy az etnikai különbözőség nemcsak problémákhoz és konfliktusokhoz, hanem jó dolgokhoz is vezethet: ha elég nyitottak vagyunk, tanulhatunk a másiktól, gazdagodhatunk a sokszínűségnek köszönhetően" - emelte ki a francia rendező.
"Azt hiszem, a film üzenete alapvetően optimista, de tény, hogy én nem akartam megoldást nyújtani erre a problémára, egyszerűen csak a kérdés komplexitását akartam megmutatni, miközben a mai kamaszok életébe is bepillantást engedek" - tette hozzá.
Laurent Cantet elmondta, hogy már megannyi országban bemutatták a filmet, ő eddig 25 országban volt jelen a premiernél és a közönség mindenhol jól fogadta az erőteljes alkotást. "Az etnikai sokszínűség, a másság elfogadása, a tolerancia ma világméretű probléma, az emberek ugyanúgy élik meg Brazíliában, mint Németországban vagy épp egy párizsi középiskola falai között" - hangsúlyozta.
A francia filmrendező először járt Magyarországon, de magyar filmet már többet is látott, többek között Tarr Béla, Jancsó Miklós és Mundruczó Kornél egyes munkáit.