Az olvasottság nem publikus.

Kultúrpart

  •         
  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció

Kultúrpart

  • Film
  • Színház
  • Irodalom
  • Zene
  • Tánc
  • Folk
  • Képző
  • Podcast
  • Videó
  • Gyermek
  • Produkció
Nem volt színháza: csinált magának

Nem volt színháza: csinált magának

Kultúrpart a szerző friss bejegyzései 2009. 04. 14.
Harminc éves lett a tarkabarka kismadár
2022-05-20 16:54:48

Minden színben pompázó repertoár ugyanakkor apró méretek jellemzik a névadójához sokban hasonlító Kolibri

Érzékeny vagy a szociális problémákra? Akkor ez a te programod!
2022-05-20 13:37:27

Szombaton május 21-én a Dürer Kertben kerül megrendezésre a Charity Fest, ahol a társadalmi ügyek megvitatása

Buborék és menedék Budapesten
2022-05-19 20:35:22

Két kísérletező kedvű, élvonalbeli francia formáció mutatkozik be az Opusban május 20-án és 21-én, az

Ez a legjobb gyereknapi ajándék!
2022-05-19 16:11:39

Ha kisebb, vagy nagyobb gyerekközösséget szeretnénk meglepni május utolsó hétvégéjén, akkor rendeljünk

további bejegyzések a szerzőtől »

Szabadka tágabb belvárosának egyik mellékutcájában van egy alig összeillő részekből összetákolt, nagyon csúnya épületegyüttes, amelyről kevesen feltételeznék, hogy színház. Pedig az.

A város szülöttéről, Kosztolányi Dezsőről nevezték el. Igazgatója, Urbán András a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából Jászai Mari-díjat kapott alkotói tevékenysége elismeréseként. Hogy ezzel kell foglalkoznia, más útja nincs, azt már tinédzserkorában tudta a Zentán született, ma 39 éves rendező, társulatvezető. Ezért hozta létre zentai és szabadkai fiúkkal és lányokkal 17 éves korában az AIOWA színházi csoportot, amelynek tagjai maguk írták, rendezték és játszották előadásaikat.

- Akik a csoporthoz tartoztak, azok máig is színházközelben vannak színészként, rendezőként, irodalmárként, a művészi dizájn művelőjeként. A szűkebb mag tíz emberből állt - egy generáció képviselőiből -, akikhez nagyon sokan társultak. Baráti társaságokon keresztül, középiskolás vetélkedők révén ismerték meg egymást, s bár a legkülönbözőbb pályákra készültek, a színházszeretet egy táborba terelte őket - mesélte Urbán András.

Az AIOWA bűvöletében eltelt középiskolás évek után magától értetődően jött az újvidéki Művészeti Akadémia, ahol az igazgató-rendező három évet végzett, s közben a Szabadkai Népszínházban dolgozott (megrendezte például Georg Büchner Woyzeckjét). Mestere a színház és a film között mozgó multimédiás rendezői szakot vezető Vlatko Gilic filmrendező volt. És akkor Urbán András körül szétesett a világ.

A volt Jugoszláviában kegyetlen polgárháborúk dúltak, minden, ami addig volt, amiben felnőtt, megszűnt létezni, s az éltető közeget jelentő AIOWA-s barátok is fogyatkozni kezdtek - sorban hagyták el az országot. Ez hét év szünetet, Zentára való visszavonulást okozott. A szüleivel élt, néha napszámba járt, s próbálta eltervezni az életét. És hét év után visszatért a színházhoz.

- Nem volt más képzetem arról, hogy mivel foglalkozhatnék az életben. Próbáltam elképzelni, kitalálni, mit lehetne csinálni, hogy életben maradjak, de nem jött semmi egyéb. És a szüleim mindig mellettem álltak ebben. Nem erőltették, nem forszírozták, de örökké fenntartották a lehetőséget, hogy ha akarom, folytassam a tanulmányaimat -mondja erről az időről.

2000-ben Boro Draskovic osztályában kitűnő eredménnyel diplomázott az újvidéki Művészeti Akadémián. Vezető oktatót azért kellett váltania, mert az akadémián kétévente indul színészi és rendezői szak, s nem akart várni. Az eredmény az lett, hogy Vlatko Gilic és Boro Draskovic egyaránt a tanítványának tartja, s Urbán András mindkettőt a mesterének.

Az akadémia elvégzése óta, ha úgy tetszik, már töretlen a pálya, legalábbis abban az értelemben, hogy a rendező színházcsinálásba vetett hite egy pillanatra sem ingott meg, sőt olyan erős, hogy sokszor a lehetetlennel határos feladatok elvégzésére sarkallja.

Például arra, hogy miután igazgatói kinevezést kapott, megszervezze, létrehozza saját színházát, amely a legkisebb ugyan Szerbiában, mégis egyike az ország két állandó, csak magyar nyelven játszó színházi társulatának. A másik az újvidéki magyar színház, s van még egy magyar tagozata a Szabadkai Népszínháznak.

A Kosztolányi Dezső Színház ugyanis, amelyhez Urbán András friss diplomásként, külsős rendezőként elszerződött, csak nevében létezett. Egy kultúrházszerű létesítményben kapott otthont, az igazgatóval együtt volt két-három alkalmazottja, s az ő dolguk az volt, hogy produkciókat szervezzenek.

Az első komoly változást az állandó rendezői poszt létrehozása jelentette. Ezt kapta meg Urbán András, de csak rövid időre, mert megfogalmazása szerint külső embereknek, például az akkori igazgatótanácsnak, sikerült elérniük, hogy a poszt megszűnjön. Akkor művészeti titkár lett, majd három évvel ezelőtt, egy újabb igazgatóváltáskor - ezekből volt elég a Kosztolányi Dezső Színházban - igazgató.

Közben persze folyamatosan dolgozott, egyebek mellett Szegeden, ahol a MASZK (Magyarországi Alternatív Színházi Központ) nevű művészeti csoportosulás által szervezett alternatív színházi fesztiválra hozott létre előadásokat. Régi AIOWA-s társaival és fiatal színészekkel alkotta meg ezeket, s hogy neve is legyen a dolognak, létrejött az Urbán András Társulata, amely elméleti fogalom, mert nem stabil társulat, változó személyek alkotják, s csak a produkciók létrehozóit jelöli. Színházigazgatóként aztán Urbán András gondolt egy merészet: a társulat nélküli Kosztolányi Dezső Színházat és a színház nélküli Urbán András Társulatát "egymásba csúsztatta".

- Mint igazgató, állandó koprodukciós viszonyban vagyok magammal - fogalmazott a művész, aki alá ma már két fős adminisztratív személyzet, öt színész, hat műszaki, jegyárusító és takarítónő tartozik. Ők tizenhatan alkotják ma a Vajdaság kísérletező kedve, újszerű, avantgard előadásai miatt nagyon népszerű magyar színházának gárdáját.

És rengeteget dolgoznak. A száz fő befogadására alkalmas, eredetileg kis mozinak készült színházteremben havonta 10-11 előadást tartanak, tájolni járnak, sokat vendégszerepelnek - Budapesten például havonta 3-6 alkalommal lépnek fel.

Urbán Andrásnak nincsenek úgymond régen dédelgetett, nagy rendezői álmai. Inkább azon van, hogy színháza kilépjen a magyar nyelvi környezetből, s európai fesztiválokon is megmutassa, mire képes. Közben nagyon ügyel a repertoárt behatároló kis társulatra.

- Törekszem arra, hogy az itt lévő öt-hat nagyon nyitott, műhelymunkában gondolkodó, a színházat még nem gyárnak tekintő színész köré épüljön a repertoár, s nem akarom, hogy nagyobb létszámú produkciókban esetleg statisztákká váljanak - fogalmazza meg végül vezetői alapelvét a frissen kitüntetett Urbán András.

tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Színház Dráma Musical Opera, operett Határon túli színházi estek Ügyelő Társulatok

Ajánlott bejegyzések:

  • Véget ér a lélegzetelállító kelet-európai hardcore-reality Véget ér a lélegzetelállító kelet-európai hardcore-reality
  • Itt az Elem! Itt az Elem!
  • Írj színdarabot Szent Ignácról! Írj színdarabot Szent Ignácról!
  • Tovább folyik a színházi munka Tovább folyik a színházi munka
  • Bemutatkozik a haláltábor parancsnoka Bemutatkozik a haláltábor parancsnoka

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturpart.hu/api/trackback/id/tr297849144

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Tovább a Facebook-ra

Hallgasd a Kultúrpart műsorát a Trend FM-en! Minden szerdán 16-18h között várunk benneteket!

trendfm_logo_subhead.jpg

Legolvasottabb

  1. Megdöbbentő fotók a néptelen fővárosról
  2. Top 10: ezek a legjobb szerelmes filmek
  3. A 10 legütősebb drogos film
  4. Megjöttek a meztelen hősnők
  5. A forradalom egy holland fotós szemével
  6. A legizgalmasabb fotók 2015-ből
  7. Meztelenség és anatómia
  8. Meztelen fővárosiak
  9. Készülőben a nagy meztelen album
  10. Nézd meg a 48-as szabadságharc hőseiről készült fotókat!

Hírlevél feliratkozás

versverseny-banner-2021.png

Kultúrpart Csoport

  • Kultúrpart Produkció
  • Kultúrpart Kommunikáció
  • Rólunk

Kapcsolat

  • Impresszum
  • Partnereink
RSS Facebook Twitter
süti beállítások módosítása
Dashboard