Az idén május 26-28. között Alattyán ad otthont a jászok világtalálkozójának. A rendezvény most tizenötödszörre kerül megrendezésre.
A helyi önkormányzat és a Jászok Egyesületének közös rendezvénye 1995 óta biztosít alkalmat arra, hogy a Jászságban élők, illetve az onnan kirajzottak együtt töltsenek el egy kellemes hétvégét - mondta Dalmadi Tiborné, a település alpolgármestere.A főszervező elmondta, hogy a rendezvényre valamennyi jászsági város és falu küldöttségét várják, és a világtalálkozó három napjára az előzetes tapasztalatok alapján több ezer emberre számítanak. Szálláslehetőség Alattyánon csak korlátozottan áll rendelkezésre, ezért a szervezők felhívják a vendégek figyelmét, hogy a környező nagyobb városokban, így Szolnokon, Jászberényben időben foglaljanak maguknak szállodai szobát.
Az alsó-jászsági falu május 26-tól a zárásáig igyekszik minél többet megmutatni magából, mivel 2009-ben ünnepli fennállásának 800. évfordulóját. A nyitónap tárlatokkal kezdődik, így közszemlére tesznek gyermekrajzokat, a Berényi Műhely alkotóinak munkáit, elszármazott festők képeit és a falut bemutató fotókat. A futballpályán a magyar öregfiúk válogatottja és a polgármesterek csapata méri össze tudását, majd este szórakoztató nótaestre és könnyűzenei koncertekre kerül sor.
A világtalálkozó második napján a főpapi szentmise után immár hagyományosan a jász települések küldöttségei vonulnak fel, megválasztják a jászkapitányt, és különböző díjakat adnak át a jászok jó hírét öregbítőknek. A díszünnepséget követően jász művészeti csoportok lépnek színpadra.
Vasárnap a Kárpát-medence magyarlakta településeinek virtusvetélkedője területi döntőjét rendezik meg a településen, aminek versenyszámai több órás szórakoztató és látványos időtöltést ígérnek a nézőknek.
A jászok első világtalálkozóját 1995-ben Jászberényben tartották a jász redemptio, azaz a jász önmegváltás 250. évfordulója alkalmából. Az önmegváltás története 1702-ig nyúlik vissza, amikor I. Lipót császár eladta a jászok és kunok lakta területeket a Német Lovagrendnek. Ebbe az ott élők nem nyugodtak bele, és 1745-ben saját
pénzükön visszavásárolták szabadságukat és régi kiváltságaikat.
Az elmúlt 14 alatt a jászkapitány-választás hagyományának felelevenítésén túl elkészítették a redemptiós zászlót és megszületett a jász himnusz.