Idén ötödik alkalommal rendezik meg a Gyermekszínházi Szemlét 2009. május 6-12. között, a Marczibányi Téri Művelődési Központban. A sajtótájékoztató Pilári Gábor közreműködésével fergeteges vásári előadássá nőtte ki magát, amiben Káposzta Sári és Gulyás Miska rövid románcának lehettünk szemtanúi, ami Hucul Vendel gazsága által tragikus véget ért.
A nyolc képkocka kommentálása közben meghallgathattuk Takács Katalin, mint a Szemle fővédnöke, és a zsűri tagjai, Bollók Csaba filmrendező, Háy János író, Sándor L. István szerkesztő (Ellenfény), és Julia Skuratova, Vilniusból érkező báb-és látványtervező levélben küldött kedves szavait, melyben a gyermekszínház fontosságát emelték ki. Fontos, hogy jó gyermekelőadásokkal találkozzon az ifjúság, hisz belőlük lesz a felnőtt színházba járó közönség.Németh Katalin, a Marczibányi Téri Művelődési Központ igazgatója elmondta, hogy a színházi nevelésnek, a drámapedagógiának évtizedes hagyománya van. Elkötelezettek abban, hogy a gyerekek színvonalas, szakmailag magas szintű színházi élményhez jussanak. 2001 óta kétévente Budapesten tartott Szemle, a Kaposvári Biennálé, társ- és testvér produkciója lehetőséget ad arra is, hogy szakértő zsűri véleményezze a legváltozatosabb előadásokat.
A Szemle egyértelműen kivívta a színházi és a pedagógus szakma figyelmét is. Míg 2001-ben megrendezett szemlére 14, addig 2009-ben már 22 előadás kapott meghívást. Tóth Miklós rendező 100 produkcióból választott. A társulatok 3 évestől 18 évesig ajánlják bemutatójukat: hagyományosat és újat, bábost és színházast, zenéset és irodalmit, meséset és valóságosat.
A Szemle ideje alatt Vekerdy Tamás pszichológus, Gáspár Máté kulturális szervező (Krétakör), Szakall Judit drámapedagógus és a zsűri tagok társaságában minden délben, szakmai körben beszélgethetnek pedagógusok, közművelődési és színházi szakemberek a közös élményekről. Vekerdy Tamás egy kutatásra hívta fel a figyelmet, miszerint a gyerekek boldogulása felnőttkorban 18 százalékban múlik az iskolai eredményeken és 82 százalékban az EQ-n, vagyis az érzelmi intelligencián, amely korlátlanul fejleszthető, és leginkább a művészetekkel való korai megismertetés szükséges ehhez. A pszichológus véleménye szerint a látott, élvezett, művelt művészet nélkülözhetetlen a sikeres boldoguláshoz.
A Szemlén részt vevő produkciók megkapják a Marczibányi Diplomáját, mely egyre nagyobb presztízs-értékkel rendelkezik szakmai berkekben. A záróesemény, a díjkiosztó május 14-én, ahol átadásra kerül többek között az Üveghegy-díj is, ezen kívül értékelésekkel és egy meglepetés vendég előadással zárul az V. Gyermekszínházi Szemle.