Új cigány népismereti segédanyag lesz elérhető a 7-12. osztályos tanulókat oktató pedagógusok számára a Kurt Lewin Alapítvány honlapján április 22-től. A segédanyag óravázlatokat, feladatokat, fogalommagyarázatokat, multimédiás eszközöket, gyűjtőmunkára és demokratikus vitára alkalmas módszereket egyaránt tartalmaz.
A Kurt Lewin Alapítvány munkatársai országszerte olyan általános és középiskolák tanáraival vették fel a kapcsolatot, amelyekben már folyik cigány népismereti oktatás.Az oktatási anyag szerkesztői 30 pedagógussal a fent említett tanintézményekből egy hónapon keresztül kommunikáltak internetes fórum, valamint fókuszcsoportos beszélgetések keretében, majd összegezték az ott elhangzottakat.
Cake Baly Olivio, a program koordinátora elmondta: az új segédeszköz jelentőségét az adja, hogy gyakorló szakemberek tapasztalataira építettek, amikor összeállították az anyagot.
Az oktatási segédlet a roma történelem és kultúra tanításán kívül állampolgári és társadalmi ismereteket is tartalmaz. Olivio hangsúlyozta, hogy a cigány történelem és kultúra oktatása erősíti a cigány gyerekek identitását és a nem roma gyerekek pedig megtanulják többek között azt, hogy a szegénység és a cigányság között nincs összefüggés. Az aktuális állampolgári ismeretek tanulása fontos szocializációs tényező és a társadalmi jelenségek megértését segíti elő.
A program koordinátora kiemelte a diákjogokat feldolgozó óravázlatot, amely során a roma és nem roma gyerekek megtanulják, milyen jogaik és kötelezettségeik vannak az iskolában. A segédanyag szintén fontos eleme a kidolgozott feladatok, amelyek demokratikus vitára és kritikus gondolkodásra fejlesztenek - tette hozzá.
"A jelenlegi társadalmi helyzetben a pozitív cigány identitás, valamint a hiteles cigánykép kialakulása egyaránt fontos kihívást jelent a kisebbségi és többségi oktatás számára. A közbeszédben egyre inkább összemosódnak a hátrányos helyzetű csoportok jellemzésében a kulturális és a társadalmi tényezők. Fontos, hogy a középiskolás fiatalok meg tudják különböztetni a hátrányos élethelyzet és a cigány kultúra jelenségeit" - nyilatkozták a segédanyag szerkesztői.