Vadorzók és csempészek veszélyeztetik Madagaszkár trópusi szigetének egyedülálló állatvilágát - hívta fel a figyelmet a Pro Wildlife müncheni állatvédelmi szervezet. Az Indiai-óceánban fekvő Madagaszkár, a világ negyedik legnagyobb szigete az őserdők és az állatfajok védelmével jó hírnevet szerzett magának az elmúlt húsz évben.
A január végén kezdődött belpolitikai csatározások azonban ezen a területen is hanyatláshoz vezettek: fellendült a vadorzás, a csempészet és a korrupció. Az utóbbi hónapokban különböző országokban találtak csak Madagaszkáron honos, védett állat- és növényfajokat.Problémát jelent a főként a Masoala és Marojezy nemzeti parkokban élő nemes fák, elsősorban ében- és rózsafák illegális kivágása is: a külföldi befektetőkkel összeköttetésben lévő helyi maffia végzi el a munkát, majd az árut Kínába szállítják, ahol a legmagasabb árat fizetik érte.
Mireya Mayor primatológus elmondása szerint az illegális favágók behatolnak az erdőkbe, táborokat építenek és az ott élő állatokat fogyasztják, főként lemurokat.
Daniela Freyer, a Pro Wildlife képviselője szerint a helyzet valószínűleg tovább romlik, mivel a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó washingtoni egyezményt aláíró tagállamok képviselői április 20. és 24. között tárgyalnak arról, hogy feloldják az eddigi kereskedelmi tilalmat tucatnyi ritka hüllőfaj esetében. Freyer, aki a Pro Widlife-ot fogja képviselni a konferencián, ezt a fajvédelem szempontjából katasztrofális lépésnek tartja.