A fővárosban három helyszínen is emlékeznek vasárnap a magyarországi zsidóság gettókba zárására. A Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban Simon Wiesenthal díjakat adnak át, rendezvény lesz a Terror Háza Múzeumnál, az Élet Menete Alapítvány pedig hagyományos fáklyás felvonulását tartja.
![](http://kulturpart.blog.hu/media/image/2009-04-19/7849738/41.jpg)
A menet végállomása a józsefvárosi pályaudvar lesz, ahonnan az üldözötteket Auschwitzba hurcoló szerelvények indultak. A pályaudvaron emlékbeszédet tart mások mellett Boross Péter volt miniszterelnök és Zoltai Gusztáv, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége és a Budapesti Zsidó Hitközség ügyvezető igazgatója.
A művészek között fellép Bergendy István előadóművész, zeneszerző, Tordy Géza színművész, Mága Zoltán hegedűművész, Benkő László előadóművész. Koncertet ad ezenkívül a Lauder iskola Zmirim Klezmer zenekara és a Fourtissimo együttes. A hatszázezer magyar áldozat emlékére 600 fehér léggömböt eresztenek az égbe - mondta az alapítvány elnöke.
A Simon Wiesenthal-díjat tavaly adták át először. A náci bűnösök 1945 utáni felkutatásáról ismert személyiségről elnevezett díj átadásával a Holocaust Közalapítvány azoknak a tevékenységét ismeri el, akik önkéntes munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a magyarországi holokauszt ne merülhessen feledésbe.
Az első magyarországi gettó felállításának 65. évfordulója alkalmából a Terror Háza Múzeum is rendezvényt tart. Honlapjuk szerint emlékkoncertet szerveznek, a hallgatóságot Schmidt Mária, az intézmény főigazgatója köszönti.
Az Országgyűlés 2000. évi döntése szerint 2001-től minden évben április 16-án emlékeznek meg a holokauszt áldozatainak magyarországi emléknapjáról. Idén a legtöbb rendezvényt vasárnap, április 19-én tartják, mivel április 16. egybeesett pészah ünnepével, a vallási ünnep idején pedig ezekre a megemlékezéseket nem tarthatták meg.
A magyarországi zsidók gettókba zárása 1944. április 16-án kezdődött Kárpátalján, az akkori Magyarország területén. Ezt követte az ausztriai, németországi és lengyelországi haláltáborokba szállításuk. Néhány hónap alatt több százezer vidéki zsidót hurcoltak haláltáborokba.
Az 1941-es népszámlálás 725 ezer izraelitát mutatott ki a revíziós lépések következtében megnövekedett területű országban. Mintegy kétharmadukat legyilkolták. A vidéki zsidóságot gyakorlatilag kiirtották, a Budapesten élők közül mintegy 100 ezren menekültek meg.
A Holokauszt Emlékközpontot 2004. április 15-én nyitották meg azon a Páva utcai telken, amelyet a Budapesti Zsidó Hitközség bocsátott - a rajta lévő, használaton kívüli zsinagógával együtt - a magyar állam rendelkezésére.