Göcsej vidékének híres gerencsérjei - azaz fazekasai - egészen a XX. század elejéig ide, az egerszegi piacra szekerezték be portékáikat, ellátva az asszonynépet a nélkülözhetetlen cserépedényekkel. Nekik állítanak emléket mai fazekas utódaik és a fesztivál szervezői.
A Zala Megyei Népművészeti Egyesület a Göcseji Falumúzeum közös szervezésében megrendezésre kerülő Zalaegerszegi Országos Fazekas-és Keramikus Találkozó az idei évben is változatos és színvonalas programokkal várja a hagyományokat, népművészetet kedvelő érdeklődőket, korhatár nélkül.Magyarország különböző vidékeiről érkező mesterek hozzák magukkal a változatos formájú fazekakat, tálakat, csuprokat, edényeket, amelyek nemcsak népi kultúránk becses darabjai, hanem ma is funkcionáló használati tárgyak.
A mesterek a fesztiválon összemérik tudásukat és a fazekas versenyen mutatják be a mesterség fortélyait. A fazekasok, keramikusok seregszemléjét a dunántúli hagyományőrző folklórcsoportok bemutatója teszi még emlékezetesebbé. A látványosság méltó helyszíne, a régi göcseji népéletet felidéző Göcseji Falumúzeum.

Szombaton és vasárnap kerül megrendezésre a fazekas verseny. A Mesterversenyen kanta (vizes edény) és tál korongozásában mérhetik össze tudásukat a versenyzők.
A több órás falumúzeumi látogatás alatt a tájegység gasztronómiájával is megismerkedhetnek a látogatók, hiszen zalai ételeket, italokat kóstolhatnak.
A fesztivál kedves emlékekei lehetnek a kirakodóvásárban megvásárolható fazekas- és kerámia edények, valamint a vándorfényképész által készített fotó.
Göcsej
A Göcsej Zala megye legismertebb, legtöbbet emlegetett földrajzi-néprajzi tája.

A térség ökológiailag nagyon értékes, ám nem védett terület, különleges növényvilággal, kitűnő kirándulóhelyekkel rendelkezik. Sok forrás és patak, valamint néhány tájképi értékű fa is található a térségben.
Göcsejben megismerhető a hagyományos életmód, a paraszti gazdálkodás (aszalás, gyűjtögetés, tehéntartás), mivel megőrizték a népi hagyományokat. Minden településen szép középületek, templomok, haranglábak láthatók. Az érintetlen természeti környezeten kívül kiváló vadászterületek is várják az idelátogatókat.
Zalaegerszeg
Zalaegerszeg Magyarország tizenötödik legnépesebb városa. Első írásos említése 1247-ből származik, akkor még Egurscugként emlegetik, 1293-ban pedig már Egerszeg néven szerepel. Kanizsa 1600-as elestét követően nőtt meg a város szerepe, fokozatosan Zala vármegye központjává vált, mai fogalommal élve megyeszékhellyé válása a XVIII. századra tehető. Egyike Magyarország legvirágosabb, legzöldebb városainak.
Látnivalók

Itt található a Finnugor Néprajzi Park is, melyet 2001-ben adtak át a Skanzen kibővítéseként. A Magyar Olajipari Múzeum (röviden MOIM) a Skanzen mellett található az olai városrészben. Tegyünk egy sétát a Vérosi Hangverseny-és Kiállítóterem környékén és benne, és látogassunk el a Páterdomb városrészben található Fazekasházba is!
Természeti látnivalókban is bővelkedig a város, így például ajánljuk az Azaleás-völgyet; ez az Alsóerdő botanikailag védett területe. A Csácsi arborétum Zalaegerszeg északkeleti határában, Csácsbozsok városrészben városközponttól körül-belül 4 km-re található 60 hektáros védett terület. A Csácsi arborétumon kívül helyi védettség alá került a Deák téri park, a platánsorok, a Dózsa liget, a Palatinus vendéglő kertje, a szenterzsébethegyi gesztenyefa, az olai temetőben és vasútállomásnál lévő hársfák és a botfai vadgesztenyesor.
Közlekedés
Zalaegerszeg a 76-os, 74-es és 75-ös főközlekedési utak közvetlen vonzáskörzetében helyezkedik el.
Kinek ajánljuk?
A hagyományok szerelmeseinek, valamint azoknak, akik érdeklődnek a fazekas és kézműves mesterség iránt és kíváncsiak e tájegység kitűnő természeti adottságaira is.
Program:
2009. április 24. péntek
14.00-19.00 Kirakodóvásár
17.30 Verseghy Ferenc iállításának megnyitója a Pajtagalériában
17.30-18.00 Folklórprogram
2009. április 25-26. szombat, vasárnap
10.00-19.00 Kirakodóvásár
11.00-13.00 Fazekas verseny
14.00-18.00 Folklórprogram
18.00 Táncház
Gyermekprogramok, Gasztronómiai Programok és egyéb kiegészítő programok is várják az érdeklődőket (így például Jurta kiállítás, szekerezés, lovaglás, tombola)
Pontos helyszín:
Göcseji Falumúzeum (Falumúzeum u. 18.)
A részletes programról itt tájékozódhatsz.