Hatodik alkalommal tartják meg a Hímestojás-fesztivált Bátán. A Tolna megye déli csücskében fekvő sárközi település jelképe a jellegzetes, viasszal írt tojás. A szombati programon alkalom lesz elsajátítani az alapvető és legjellegzetesebb fogásokat - mondta el Lehel Péterné, a Népművészet Ifjú Mestere.
A hatodik bátai Hímestojás-fesztivált szombaton tartják a sárközi település tájházában. A Bátai Tájházért és Népi Kultúráért Közalapítvány évente rendezi meg hagyományos programját. Lehel Péterné elmondta, hogy egykor mindenki maga készítette a húsvéti tojást a viaszos tojásírás módszerével, amely csak a bátai katolikusok körében volt használatos. Innen terjedt el a szokás a többi sárközi településen.A sárközi tojásokat eleinte csupán négy színnel, pirossal, fehérrel, sárgával és feketével díszítették. Később Dér Józsefné Treszka néni, a népművészet mestere a piac igényeire válaszul elkezdte használni a lilát és zöldet is. A bátai hímes tojás az úgynevezett batikolásos technikával készül. A mintát forró méh-viasszal úgy nevezett kica segítségével írják a kifújt tojás héjára, majd meghatározott sorrendben következnek a színek a világosaktól a feketéig. Lehel Péterné szerint harminckétszer kell kézbe venni egy tojást, amíg az elkészül. A motívumok között gyakorta jelennek meg az erdők, vizek növényei, állatai, köztük a halak, madarak - tette hozzá a tojásíró asszony, aki ma is a régi mintákat precízen megrajzolva készíti tojásait. Közel háromszáz különféle sárközi motívumot gyűjtött máig. Az ezekkel díszített hímes tojások a bátai tájház állandó kiállításán láthatóak.
A mester gyermekkora óta foglalkozik a tojásírással. A tudományt nagyanyjától, Vörös Mihályné Ivánka Teréztől sajátította el. A faluban - miként elmondta - komolyabban már csak néhányan foglalkoznak a régi hagyomány továbbörökítésével. Ugyanezzel a céllal rendezi meg minden évben a Bátai Tájházért és Népi Kultúráért Közalapítvány a Hímestojás-fesztivált.
Az idei rendezvényen az előzőekkel ellentétben nem lesz szakmai konferencia a tojásdíszítő mesterek, sárközi kézművesek számára. A program szervezője hozzátette, a többi hagyománnyal nem szakítanak, vagyis a tájház udvarán folklórműsort tartanak, lesz kézműves foglalkozás is, ahol a tojásírással ismerkedhetnek az érdeklődők Lukács Józsefné, Bözsi néni segítségével.