Heteken belül fény derülhet a kétezer éves titokra. „Érzem, hogy annyi csalódás után most jó nyomon járunk. Ha azok fekszenek a föld mélyén, akikre gondolunk, akkor minden idők egyik legnagyobb felfedezése előtt állunk” – mondta Dr. Záhi Havas, a legfelsőbb régészeti tanács elnöke.
A szakértők szerint Kleopátra végső nyughelye egy Ízisz-templom, az Alexandriától 50 kilométerre nyugatra található Taposiris Magna alatt lehet. Feltehetőleg vele együtt temették el szerelmét, Antoniust is. „Meg fogjuk találni mindkettőjüket itt, csak idő kérdése, hogy mikor bukkanunk rájuk” – mondta Zahi Havas.A régészek és a sírrablók az elmúlt évszázadokban többször felforgatták Egyiptom északi részét, hogy rátaláljanak a sírra, sőt, még a tenger fenekére is lemerültek, hiszen egy földrengés víz alá juttatta Kleopátra egykori palotáját. A 2300 éves Taposiris Magnát azonban nem vették eddig számításba. „Rájöttünk, hogy a templom mellett temető fekszik, tele előkelő emberek földi maradványival” – magyarázta a régész.
Huszonhét sírt és tíz aranyozott múmiát találtak, ami arra utal, hogy az elhunytak fontos szerepet játszottak a korabeli Egyiptom életében. Találtak számos, Kleopátrát ábrázoló fémpénzt is, valamint egy maszkot, amely valószínűleg Antonius arcvonásait örökítette meg.
A leleteket látva a kutatók radarral vizsgálták meg a területet, és újabb sírokat fedeztek fel. „Egészen pontosan három kamrát találtunk, amelyek húsz méter mélyen, a templom alatt vannak. Amint megkapjuk az engedélyeket, elkezdjük a feltárást” – mondta Zahi Havas.
Ha az uralkodó múmiáját hozzák felszínre, akkor végre eldőlhet a vita arról, hogy Kleopátra valóban különleges szépség volt-e, vagy jelentéktelen külsejű, amilyennek Plutarkhosz nevezte. „Azokról a pénzérmékről, amelyeket találtunk, egy gyönyörű nő néz ránk” – mondta a kutató.