Hiába csábítja Belgrád a "kultúra városa" szlogennel a turistákat, a szerb fővárosba érkezők virágzó kulturális élet helyett kulturális sivatagba csöppennek, ahol évek óta zárva tartó múzeumokkal találkozhatnak.

A válságos helyzetet nem pusztán a bezárt múzeumok jelzik. A 35 éve épült, de már düledező országos könyvtár két éve renoválás miatt tart zárva, pénz hiányában azonban leálltak a rekonstrukciós munkálatok. "Ez nem érdekli a politikai elitet" - idézte a könyvtár igazgatóját a Blic című napilap.
"A kulturális minisztérium hátráltatja a Nemzeti Múzeum felújítását, nem áll érdekében a munka elvégzése" - jegyezte meg keserűen Monica Suput, a felügyelő bizottság korábbi elnöke, aki a lehetetlen helyzet ellen tiltakozva márciusban lemondott tisztségéről. Döntését a bizottság többi tagja is követte. A minisztérium ugyanakkor a múzeum vezetését vádolta, amiért túl drága szerződést kötöttek a több mint 400 ezer műtárgy felújítás idejére történő "kiköltöztetésére".
Hat héttel ezelőtt a hiányzó állami támogatás miatt a szerb filharmonikusok vezetője vált meg tisztségétől. A nemzetközileg is ismert együttest a megszűnés veszélye fenyegeti, mivel vezető zenészeinek átlagosan 38 ezer dinárból (124 ezer forintból) kell megélniük.
Predrag Ejdus, a belgrádi Nemzeti Színház vezetője február elején köszönt le igazgatói posztjáról, esetében szintén a kulturális hatóságokkal való szembenállás volt a távozás oka. Belgrád két híres épületét, a Tudományos Akadémia otthonát, és az 1896-os magyar Millenniumra épített Gardos-tornyot is "építészeti katasztrófa" veszélyezteti.