Cecilia Bartolit, a világ egyik legnevesebb szopránját három alkalommal is hallhatja egy héten belül a főváros közönsége.
Szerdán a Magyar Állami Operaház Májusünnepének nyitó estjén lép fel, pénteken és jövő hétfőn pedig a Művészetek Palotájában ad koncertet Cecilia Bartoli.Az operaházi estet Fischer Ádám főzeneigazgató vezényli majd, akinek - mint az a világhírű énekesnővel rendezett hétfői sajtóbeszélgetésen kiderült - oroszlánrésze volt abban, hogy napjaink egyik legfoglalkoztatottabb énekes sztárja az operaház és a Müpa közös meghívására Budapestre jöjjön. Cecilia Bartoli viccelődve meg is jegyezte, hogy korábbi közös munkáik idején New Yorkban és Münchenben olyan pikáns gulyást főzött Fischer Ádám, hogy megígérte neki, ha lesz gulyás, követi.
Egy gulyásra - erősítette meg Fischer Ádám - természetesen ez alkalommal is vendégül látja az énekesnőt, akit azonban más "meglepetéssel" is vártak Budapesten. Cecilia Bartoli a sajtóbeszélgetésen vehette át Vivaldi-albumáért a magyarországi eladások után járó aranylemezt.
Mint arra az MTI kérdésére adott válaszában utalt, fontos számára, hogy Vivaldival kapcsolatos személyes velencei kutatásai is hozzájárultak ahhoz, hogy az olasz barokk zeneszerző nemcsak mint A négy évszak szerzője, hanem zseniális vokális művek alkotójaként is ismert legyen a XX. és XXI. század fordulóján.
A barokk zene, illetve az egész kor, annak festészete, irodalma, színpadi művészete és építészete egyaránt fontos hivatkozási pont számára - mutatott rá Cecilia Bartoli, hozzátéve: pénteki koncertje, amelyen az Opera proibita című lemez anyagából énekel, alkalmat ad arra, hogy a 250 éve elhunyt óriás, Händel emléke előtt tisztelegjen és kortársainak, Scarlattinak és Caldarának a kompozícióit is bemutassa.
Május 4-én a Müpában az operatörténet első dívája, Maria Malibran születésének bicentenáriumára készített műsorával vendégszerepel. Ennek kapcsán elmondta, hogy sok rokonságot érez a bel canto XIX. századi csillagával, hiszen az énekesnő magánéletében és a művészetében egyaránt megreformálta a hagyományt.
Az MTI kérdésére beszélt arról is, hogy rengeteg terve van, csupán az idő hiánya szab határt elképeléseinek. Úgy érzi, hogy a Vivalditól Bellinin és Rossinin át Ravelig, Respighiig és Debussyig vezető időutazást legközelebb megfordítja, mert a reneszánsz kor, az operajátszás kezdetei, például Monteverdi munkássága még számos érdekességet tartogat számára.
Olyan sok az elfoglaltsága, annyira tele van a naptára évekre előre, hogy évente csak egy-két operaelőadást vállal és főleg koncerteket ad - tette hozzá, kiemelve: tartja magát ahhoz, hogy a hang olyan hangszer, amire nagyon kell vigyázni, nem lehet túlterhelni, bármilyen kitűnő is az énektechnikája.
Ráadásul csak úgy érdemes pódiumra lépni, ha erre lelkileg is készen áll, ha képes a hangszeres kollégákkal párbeszédet folytatni - mutatott rá az énekesnő, hozzátéve, hogy ilyen szempontból a Budapestre őt elkísérő Bázeli Kamarazenekar és a zürichi La Scintilla együttes ideális, bevált partner.
Az Ybl-palotában a Magyar Állami Operaház zenekara játszik a Mozart- és Haydn-áriákat felvonultató szerdai dalesten.