Rembrandt Péter tagadása című festménye köré szervezte Géniuszok és remekművek elnevezésű sorozatának legújabb kamarakiállítását a budapesti Szépművészeti Múzeum: a Nincs lehetetlen - Holland Kultfeszt programsorozat keretében csütörtökön megnyílt tárlaton Rembrandt és más korabeli németalföldi mesterek további tizenhárom alkotását láthatja a közönség június 1-ig.
Mint a kiállítás csütörtöki megnyitóján Jan Kennis, a Holland Királyság budapesti nagykövetségének ideiglenes ügyvivője kiemelte, a Szépművészeti Múzeum évek óta megkülönböztetett figyelmet szentel a holland művészetnek; különösen az intézmény Van Gogh-tárlata keltett nagy figyelmet Európa-szerte.A budapesti múzeum legújabb kamarakiállításáról szólva Ember Ildikó, a tárlat kurátora elmondta, azt Rembrandt egyik kései, vallásos tárgyú műve, az 1660-ban festett Péter tagadása köré szervezték. A nagyméretű olajfestmény egy jelenetbe sűríti a Lukács evangéliuma által ábrázolt drámai történetet: az udvaron álló apostol arcába egy szolgálólány világít, s miközben Péter megtagadja mesterét, egy mellékjelenetben feltűnik Jézus az őt vallató Kajafás előtt.
A múzeum Régi Képtárát vezető Ember Ildikó hangsúlyozta, Rembrandt a bibliai tárgyú történetek emberi tartalmát ragadta meg: "nem csupán elmondani akarta az eseményeket, hanem érzelmeket kívánt kelteni a nézőkben, együttérzésre késztetve őket".
Mint hozzátette, a tárlatra belépő látogatót a holland mester bibliai témájú rézkarcai vezetik a festményhez, amely mellett a kortárs Jan Miense Molenaer egy hasonló témájú képe és két metszet is helyet kapott.
Baán László, az intézmény főigazgatójának elmondása szerint a Péter tagadása az amszterdami Rijksmuseumból érkezett kölcsönbe. Mint hozzáfűzte, a 2006-ban indult Géniuszok és remekművek-sorozat a világ jelentős múzeumaiból nagy mesterek egy-egy fontos munkáját hozza el, melyek köré a Szépművészeti saját gyűjteményéből épít tárlatot.
A főigazgató hangsúlyozta: hazai kiállításra eddig soha nem érkezett még Rembrandt-festmény.