Nagy Gáspár Kossuth- és József Attila-díjas költőről nevezték el a helyi kulturális központot Vasváron. A névadó ünnepség keretében adták át szombaton az Életünk című irodalmi, művészeti és kritkikai folyóirat szerkesztősége által alapított, a költőről elnevezett díjat is, amelyet idén Kulin Ferenc irodalomtörténész vehetett át.
Nagy Gáspár ezer szállal kötődött a vasi hegyháthoz, Bérbaltavárhoz ahol 60 évvel ezelőtt megszületett, és Nagytilajhoz is, ahol alig két esztendeje
A költőt hazai és nemzetközi elismertsége mellett szűkebb pátriájában is szeretet és tisztelet, közmegbecsülés övezte. Emlékét és életművét szeretnék méltó módon megőrizni az utókor számára, a város képviselő-testülete ezért döntött úgy, hogy a 2006-ban több mint 500 millió forintos költséggel teljesen megújított művelődési központ a költő nevét viselje - emelte ki köszöntőjében Németh Zsolt, Vasvár polgármestere.
A névadó ünnepségen Blaskó Péter színművész tolmácsolásában elhangzott Nagy Gáspár több költeménye, köztük a Magyar abszurd és az Egy fiú naplójából című verse is.
A költőt méltatva Monostori Imre irodalomtörténész, a Nagy Gáspár Alapítvány kuratóriumának elnöke úgy fogalmazott: Nagy Gáspár az elsők között jelezte, még a 90-es években, hogy a diktatúra "visszasompolyog közibénk", és bizonyos volt abban is, hogy a múltat nem lehet csak úgy eltörölni, különösen nem "végképp".
Azok közé az értelmiségiek közé tartozott, aki nem képesek beletörődni abba, ahogy írta, hogy "két vállrándítás között, történelmileg úgy alakult" - mondta.
Szakolczay Lajos irodalomtörténész a költő annak idején nagy vihart kavart Öröknyár: elmúltam 9 éves című versét idézte, amikor azt mondta: "a gyilkosokat néven kell nevezni".
"Nagy Gáspár a besúgók hadától kísérve, mindig néven nevezte életünk és a nép hóhérait, mert tudván tudta, hogy csak tőlük megszabadulva lehetünk önmagunk urai, az ő gyalázatukat átlépve válhatunk a nép sokaságából nemzetté" - mondta.