Az olyan regények és filmek, mint A Da Vinci kód és az Angyalok és démonok sikere nyomán a katolikus egyháznak át kellene gondolnia, miként használja fel a médiát saját maga bemutatására - írta szerdán a Vatikán lapja.
A Dan Brown azonos című regényéből forgatott Angyalok és démonok című film hétfői római bemutatójának két kommentárt is szentelt a L,Osservatore Romano, véget vetve a vatikáni intézmények hivatalos hallgatásának.A vezércikkírók nem szólták le, de nem is dicsérték a filmet. Ehelyett vegyes - kedvező és negatív - megállapításokat tettek a Vatikánt korábban felháborító Da Vinci kód szerzőjének újabb regényéből készült film kapcsán.
Az egyik vezércikk "tiszavirág életűnek" nevezte a filmet, amelyet ugyanakkor "izgalmasnak" talált, "csodálatosnak" nevezve az operatőri munkát. "Hatásvadászó" jelzővel illette az alkotást, hozzátéve azonban, hogy Ron Howard rendezése "dinamikus és vonzó".
"A siker titka" felcímű vezércikk szerint az egyháznak el kellene gondolkodnia azon, miért sikeres még katolikusok körében is a Dan Brown műveiben az egyházról rajzolt "leegyszerűsített és részrehajló" kép,.
"Valószínűleg túlzás lenne azt állítani, hogy Dan Brown könyvei megkongatják a vészharangot, de lökést adhatnak ahhoz, hogy újragondoljuk és felújítsuk azt a módot, ahogyan az egyház felhasználja a médiát álláspontja kifejtésére napjaink égető kérdéseiben" - írja a lap.
Az Angyalok és démonokban Robert Langdon kutató visszatér a filmvászonra, hogy megpróbáljon segíteni a Vatikánnak négy elrabolt bíboros megmentésében, akiket fogva tartóik meg akarnak gyilkolni. Feladata továbbá, hogy hatástalanítson egy időzített bombát egy több száz éves titkos társasággal, az Illuminátusokkal kapcsolatos jelek megfejtése révén.
A Da Vinci kód fogadtatásától eltérően a Vatikán most eddig hivatalosan nem kommentálta a filmet, miután az első opuszról mondott ítélete révén a film hatalmas ingyen reklámot kapott.
A Da Vinci kód azért háborította fel a Vatikánt és egyes katolikusokat, mert a regény cselekménye szerint Jézus feleségül vette Mária Magdolnát, és a frigyükből származó utódok királyi "vérvonalát" egyházi vezetők évszázadokon át eltitkolták.
Howard azzal vádolta meg a Vatikánt, hogy akadályokat akart gördíteni a római forgatás útjába, így egyes, a Vatikánban és római templomokban játszódó jeleneteket Los Angelesben kellett leforgatni.