Ugyan nem zárult rekordokkal csütörtökön este a Bősze Ádám Zenei Antikváriuma, a Dávidházy és a Földvári Antikvárium közös árverése, azért félmillió forinton is koppant a kalapács. Méghozzá egy kéziratos levélért, amelynek írója Klapka György helyettes külügyminiszter, címzettje pedig Bem József altábornagy.
Liszt Ferenc 1848 februárjában, Weimarban kelt kéziratos leveléért 450 ezer forintig tartott a verseny. Lisztnek ez a koncert lemondó írása azért ritka kincs, mert a zeneszerző kevéssé feldolgozott weimari korszakának elejéről való.
Nem sokkal kevesebbért, 400 ezer forintért szerezte meg valaki közelmúltunk egyik különös dokumentumát, a Nagy Imre és társainak kihantolását előkészítő igazságügyi orvosszakértői vizsgálatok tervét, Harsányi László pécsi egyetemi tanár tanulmányát.
A magyarországi korai Mozart-recepció egyik figyelemreméltó emléke egy kéziratos kottamásolat a Requiemről. Az 1810-es magyar másolat minden bizonnyal Tsukly József, a kor ismert zeneszerzőjének munkája. A kéziratot az Országos Széchényi Könyvtár vette meg, 50 ezer forintért.
Joachim József hegedűművész 1859-es német nyelvű levele egy angliai koncertkörútjáról egy meg nem nevezett hölgyhöz szól. A gyűjtőnek 90 ezer forintot ért a kézirat.
Luther Márton prédikációját 1530-ban adták ki Wittenbergben, s egy korabeli, nyomtatott misekönyv lapjába kötve találták meg. Megadták érte a 260 ezer forintot.
Könyvészetileg is dekoratív példány Kacsóh Pongrác János vitéz daljátékának teljes zongorakivonata, szöveggel. Nem csoda, hogy elérte a 80 ezer forintot.
Az első magyar nyelvű természettudományi egyetemi kiadványként nyilvántartott Jedlik Ányos mű, a mechanikával, hangtannal és kémiával foglalkozó egyetemi tankönyv, a Súlyos testek természettana, 55 ezer forintos leütést hozott.
Az első magyar zeneelméleti mű, Bartay András Magyar Apollója felettébb ritkán fellelhető tankönyv 1834-ből. Most valakinek 60 ezer forintért sikerült megszereznie.
Az alacsonyabbra tartott tételek közül jó néhányat kikiáltási árának két-háromszorosára vertek fel. A három antikvárius, bár nem ítélte diadalmenetnek az árverést, elégedetten nyugtázta a közös fellépést.