Az Ulpius-ház megannyi vámpíros történettel ajándékozott már meg minket, csakúgy, mint például a Vámpír könyvek atyja, Darren Shan. No és ki ne emlékezne Lestatra, a csodálatos, érzéketlen vámpírra. Összeszedtük kedvenc vámpír-köteteinket, melyek gyakran szexuálisan igencsak túlfűtöttek, lebujokban, csehókban játszódnak, és drogokból sincs hiány.
Anne Rice: Lestat, a vámpírSzukits Kiadó, 2005
Lestat de Lioncourt, más néven „a farkasölő” csaknem 200 éves. 1758-ban született L'Auvergne-ben, Franciaországban.
Az Interjú a Vámpírral című regényben, valamint a filmben már megismerhettük Lestat történetét. Anne Rice Lestat, a vámpír című kötete azonban még mélyebbre ás, és mindenre fényt derít, ha még valami nem lenne világos: hogy honnan is származnak a vámpírok, hogy miért isznak vért, valamint hogy ki a legöregebb vámpír a világon.
Számos könyv ismerteti történetét (A Kárhozottak Királynője, A testrabló meséje, Memnoch a sátán, Blackwood Farm), ám azt mondhatjuk, Anne Rice alapos munkával a háta mögött a leginkább érdekfeszítően tálalja a karakter titkait.
J.R. Ward - Életre keltett szerető
Ulpius-ház, 2009
Megismerhetjük a Fekete Tőr Testvériséget, a hat vámpír harcosból álló csoportot, akik a fajt védelmezik. A testvériség szövetségese, Butch O'Neal, a harcos ex-nyomozó abban a megtiszteltetésben részesül, hogy ő az egyetlen, aki valaha is bebocsátást nyert a Fekete Tőr Testvériség belső köreibe. Azonban egyre nagyobb szerepet akar vállalni a vámpírok világában, és az alantasok elleni harcban (az Alantosak Társaságának tagjai, akik lélek nélküli emberek. Céljuk, hogy megöljék a vámpírokat). Mindeközben szerelmes Marissába, a vámpírlányba.
Mikor feláldozza magát, hogy megmentsen egy vámpírt az alantas gyilkosoktól, a háború legsötétebb hatalmának esik áldozatául. Butch haldoklik, ezért a testvériség Marissát hívja segítségül, hogy visszahozza az életbe. Alantasak, hűségesek, kripták, lebujok és a kábítószerek világában nehéz dolga van a vámpírnak...
Maria Janion - A vámpír
Európa Kiadó, 2006
Maria Janion ún. szimbolikus biográfiájában a vámpírizmust az emberiség alternatív történeteként írja le. Ahogyan Mickiewicz, ő is a vámpír
Maria Janion a lengyel romantika legnagyobb hatású kutatója, a gdañski hermeneutikai iskola megteremtője, a Gdañski Egyetem díszdoktora, a Varsói Egyetem és az akadémiai Irodalomtudományi Intézet professzora. 1962 óta jelennek meg tanulmánykötetei. Már évtizedekkel ezelőtt túllépett a tisztán szépirodalmi művek vizsgálatán.
Maria Janion még a nekrofilekről is értekezik, valamint a vámpírok elvont fogalmával is foglalkozik: ők a különféle gazdasági, politikai, patrióta és intellektuális vérszopók.
Teljes vámpír-ikonográfiát mutat be a kötet, a legrégebbi metszetektől kezdve egészen a legújabb filmekig. A kötet szöveggyűjteménye a legkiválóbb szépirodalmi feldolgozásokat emeli ki Goethétől napjainkig (A vámpírok első irodalmi feldolgozásának Goethe: A korinthusi menyasszony című 1797-ben született balladáját tekintik, bár az első vámpírköltemény a dokumentumok szerint 1748-ban jelent meg, Der Vampir címmel).
Darren Shan - Vámpír könyvek
Móra Könyvkiadó
Darren Shan, eredeti nevén Darren O'Shaughnessy elsősorban ifjúsági horrorregényeiről vált ismertté.
A Vámpír könyvek-sorozat egy tizenkét részes ifjúsági irodalmi regénysorozat, melynek történetei magáról az íróról szólnak. Az első részben például (Rémségek cirkusza) barátjával, Steve Leonarddal együtt eljut a bizarr torzszülöttekből álló Rémségek Cirkusza előadására, ahol Larten Crepsley, a vámpír is dolgozik. Bár Leonard az, aki tudott a vámpírok létezéséről, és ő akart csatlakozni hozzájuk, ám végül Darrenből lesz Crepsley félvámpír inasa.
A 12 rész négy trilógiára oszlik: az elsőben Darren megismerkedik vámpírságával, a másodikban a Vámpírok hegyére jut, ahol megismeri a vámpírtársadalmat, a harmadikban megkezdődik a vámpírok elpusztítására törő Vérszipolyok Urának keresése, a negyedik részben pedig megtörténik a nagy leszámolás.
Pivárcsi István - Drakula gróf és társai - Nagy vámpírkönyv
Új Palatinus Könyvesház, 2003
Magyar tanulmányból sincs hiány szerencsére a vámpírokat illetően.
Pivárcsi István kötetében bemutatja a vámpírológia történetét, megkeresi a néprajzi, mitológiai, vallási gyökereket, bemutatja a történelmi alakokat, többek között Vlad Tepest, a történelmi Drakulát, találkozhatunk Frankenstein alkotójával, valamint azt is megtudhatjuk, hogy készültek a Drakula-filmek.
A legizgalmasabb mégis az, hogy a magyarok miként ittak vért: Pivárcsi ugyanis kitér a Hadak Urára, vagyis Árpádra, akinek vérszerződése hat vezérrel alapozta meg az Erdélyben elhíresült vámpírgróf mítoszát. A Kazár Birodalomban zsidó hitet felvett magyarok saját vérüket keverték a serlegbe, csak később lettek keresztények, mindörökre elhárítván magukról a vérvádat.
A könyv végén vámpírkronológia és vámpírlexikon segíti az olvasót a témában való mélyebb elmélyülésben.
Vlad Tepes román fejedelmet, azaz Drakulát a későbbi vámpír történetek ihletőjeként tartják számon.
Tepes minden győztes csata után a legyőzött ellenfelet karóba húzatta - innen a „Karóbahúzó” jelző. Időnként a trónkövetelőket és a bojárokat, sőt, még az idegen kereskedőket is ez a sors várta.
Számos történet maradt fenn Vlad Tepes elmebeteg agresszivitásáról, bosszúállásáról. A mondák szerint egyik szeretőjének például azért vágatta le melleit, majd hagyta elvérezni, mert az azt állította, terhes.
Egy másik legenda szerint, mikor a török küldöttség egyik tagja nem vette le fejfedőjét a fejedelem előtt, Tepes azt hozzávarratta a követ fejéhez.
Tepes a kisbojárokból álló hadserege segítségével hosszú ideig megingathatatlannak tűnő hatalommal bírt fejedelemségében, azonban az oszmán birodalommal kialakult konfliktusa vesztét okozta.
A törökök elől Erdélybe menekült, ahol később Hunyadi Mátyás fogságába került. Miután Mátyás király a visegrádi fogságból szabadon engedte Tepest, visszament hazájába.
A bojár ellenzék azonban fellázadt ellene és 1476 decemberében győzelmet aratott a fejedelem felett. A csatában elesett Vlad Tepes testét egyszerűen kettévágták és úgy földelték el.