Az ország kastélyait meglátogató kiállítás-sorozat keretében először Keszthelyen mutatja be kincseit a Herendi Porcelánmanufaktúra.
A Herend a kastélyban címet viselő sorozat nyitányaként a Festeticsek egykori palotájában pénteken nyílt meg a porcelánokat bemutató tárlat, amely a múzeum által őrzött más herendi tárgyakkal együtt a nyár végéig látogatható. A megnyitón a kézműves szakemberek jóvoltából a műremekek készítésének módjába közelről is bepillantást kaphattak a látogatók.Czoma László, az intézmény igazgatója felidézte, hogy az alkimista Johann Friedrich Böttger 1709-ben, Erős Ágost udvarában aranyat próbált készíteni, de helyette sikerült megfejtenie a "fehér arany", a porcelángyártás titkát. "Feltalálta" azt a kincset érő anyagot, amelyet korábban Kínából, Japánból aranyáron lehetett csak beszerezni.
Emlékeztetett arra, hogy a 19. században a herendi porcelán kastélyokban, kúriákban, nagypolgári otthonokban lelt otthonra. Ma Magyarországon mintegy 600-700 kastély, kúria található, közülük nagyjából 100 jelentős értékként van nyilvántartva.
Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója úgy mutatta be az 1826-ban alapított manufaktúrát, mint amelyik mára a világ egyik legnagyobbjává vált. A porcelánnal önkéntes missziót is vállaltak, küldetésük a kulturális, művészeti értékek, a hagyományok, ápolása, bemutatása és átörökítése a jövő nemzedékek számára. Ezt pedig méltóbb környezetben bemutatni nem is lehetne, mint ahová egykor szánták - fűzte hozzá a helyszínválasztás magyarázataként.
A kiállítás-sorozattal az a céljuk, hogy ne csak ezekre a kincsekre, hanem azokra az értékekre is ráirányítsák a figyelmet, amelyek egykor szebb napokat láttak, de már megkopott a fényük. A tárlatot ugyanis nemcsak a pompás kastélyokban, hanem a szerényebb megjelenésű főúri otthonokba is elviszik.
A kiállításokat ismertető kiadvány szerint Ladányban, Szécsényben, Füzérradványban, Pécelen, Várpalotán, Körmenden, a Mátrában, Héderváron, Hőgyészen, Budán és Fertődön látható a következő egy évben a herendi porcelánok utazó tárlata.