Bár a szerdán kezdődő 62. Cannes-i Filmfesztivál versenyprogramjába idén nem került magyar film, számos szakmai rendezvénynek lesz magyar résztvevője, és idén is megnyílik az International Village Magyar Pavilonja. Cannes-ban, a Rendezők Kéthete című rangos párhuzamos program részeként tartják Kenyeres Bálint A repülés története című rövidfilmjének nemzetközi premierjét.
Négy korábbi fődíjas rendező mellett a világ szerzői mozijának legjelentősebb kortárs alkotói versenyezhetnek idén az Arany Pálmáért a szerdán kezdődő 62. Cannes-i Filmfesztivál hivatalos versenyprogramjában. A világ legnagyobb kulturális rendezvényére ezúttal kizárólag visszatérő vendégek kaptak meghívást: a húsz versenyfilm rendezői közül az amerikai Quentin Tarantino, a brit Ken Loach, az új-zélandi Jane Campion és a dán Lars von Trier ráadásul legalább egyszer már hazavihette az Arany Pálmát. Velük száll ringbe a spanyol Pedro Almodóvar, az olasz Marco Bellochio, az osztrák Michael Haneke, vagy a francia mozi élő legendája, a fesztivál doyenje, a 86 éves Alain Resnais.Bár Tarantino legújabb filmjét, a Becstelen brigantykat leszámítva idén elsősorban európai és ázsiai rendezők alkotásai mérkőznek meg egymással a francia tengerparti városban, a cannes-i fesztiválról idén sem fognak hiányozni a hollywoodi sztárok és az ahhoz tartozó csillogás.
A vörös szőnyegre várják többek között Brad Pittet, Monica Belluccit, Penélope Cruzt és Eric Cantona egykori futballsztárt. Először nyitja meg kapuit egész estés animációs filmmel a cannes-i filmfesztivál: szerda este Peter Docter Up (Fent) című, a Pixar Stúdióban készült moziját láthatja a fesztiválközönség. A verseny csütörtökön igazi különlegességgel veszi kezdetét: a Kínában cenzúrázott Lu Jö Tavaszi lázas éjszakák című filmje egy szenvedélyes homoszexuális kapcsolatról szól.
Nagy várakozás előzi meg a hongkongi Johnnie To Bosszú című krimijét is, amelynek főszerepét a francia rocksztár, Johnny Hallyday alakítja. A 120 ország által benevezett csaknem 1700 játékfilmből 52 kapott meghívást a hivatalos program különböző szekcióiba, ebből 46-nak Cannes-ban lesz a világpremierje. A Rendezők Kéthete elnevezésű válogatásban mutatják be Kenyeres Bálint A repülés története című, magyar-francia koprodukcióban készített kosztümös kisjátékfilmjét. A mesterkurzust - Quentin Tarantino és Martin Scorsese után - idén az Arany Pálmát kétszer elnyert belga Dardenne-testvérek tartják. A zsűri elnöke Isabelle Huppert francia színésznő, aki többek között az amerikai Robin Wright Penn, az indiai Sharmilla Tagore, az olasz Asia Argento és a tajvani Shu Qi társaságában vonul majd fel minden este a vörös szőnyegen. A zsűriben foglal még helyet Nuri Bilge Ceylan török, James Gray amerikai és Csang-dong Li koreai filmrendező, valamint Hanif Kureishi brit író.
A fesztivál 12 napja alatt - az eseményeket több mint négyezer újságíró követi a helyszínen - nyolcezer producer és forgalmazó köt üzletet többségében még el sem készült filmekre a világ egyik legnagyobb filmpiacán, a cannes-i Fesztiválpalotában. Zárófilmként a május 24-i díjkiosztást követően Jan Kounen Coco Chanel és Igor Sztravinszkij című filmjét láthatja a fesztiválközönség.
A repülés történetét, amely az idei Magyar Filmszemle nyitófilmjeként debütált, a május 22-i cannes-i díszbemutatóra a rendező, Erdély Mátyás operatőr, Hutlassa Tamás producer és Durst György koproducer kíséri el. A 48. Kritikusok Hete (Semaine Internationale de la Critique) keretében május 16-án mutatják be Cannes-ban az Új Budapest Filmstúdió koprodukciójában készült Lost Persons Area (Elveszett Személyek Körzete) című belga-holland-magyar filmet, Caroline Strubbe első rendezését, amelynek főszereplője a Fehér tenyérből ismert Hajdu Zoltán Miklós, zeneszerzője pedig Márkos Albert. A Kritikusok Hete különprogramjában Nagy Dénes Russian Playground és a Vízkelety Márton operatőr fényképezte Transsiberian Voices című rövidfilmeket is műsorra tűzik.
A Hungaricom filmforgalmazó cég a cannes-i filmünnep keretében megrendezendő filmvásáron önálló standdal várja az érdeklődőket. A külföldi forgalmazók Cannes-ban láthatják először Fonyó Gergely Made in Hungaria című musicaljét, és Goda Krisztina Kaméleon című alkotásának is rendeznek vetítést a filmvásáron.
Az európai filmek népszerűsítéséért tevékenykedő, 30 országot tömörítő European Film Promotion (EFP) tizedik alkalommal rendezi meg Producers on the Move elnevezésű szakmai programját Cannes-ban, ahová ezúttal Sipos Gábor producer (Laokoon Film) kapott meghívást a Magyar Filmunió ajánlása alapján.
A lengyel Independent Film Foundation közép-európai forgatókönyv-fejlesztő fórumán, a ScripTeast-en Elek Judit és Berger László, valamint Erdélyi Dániel filmtervei vesznek részt. A legjobb forgatókönyvnek járó Krzysztof Kieslowski-díjat - amelyért a két magyar filmterv mellett még hét ország tíz projektje versenyez - május 20-án adják át Cannes-ban.
A Magyar Filmunió május 13-án nyitja meg újra az International Village Magyar Pavilonját, amely lehetőséget biztosít a magyar és a nemzetközi filmszakma találkozására. A Magyar Pavilonban május 19-én a Daazo.com európai rövidfilmportál és a ScriptBase online forgatókönyvírói platform mutatkozik be.