Mindannyian segíthetünk a kongói őserdők élővilágán azzal, ha leadjuk használt mobiltelefonjainkat az erre kialakított helyeken - hangzott el szombaton azon a sajtótájékoztatón, amely Jane Goodall világhírű főemlőskutató részvételével zajlott Budapesten.
Az ismert etológus, antropológus és primatológus azért érkezett hazánkba - az ENSZ békenagyköveteként és a környezeti nevelés élharcosaként -, hogy itt is népszerűsítse azokat az állat- és természetvédelmi programokat, amelyekhez a Jane Goodall Intézet magyarországi szervezete, a Rügyek és Gyökerek Egyesület (Roots and Shoots) (RGyE) is csatlakozott.A kampány a tantál, a mobiltelefonok gyártásához szükséges ásványi anyag kitermelésének problémájára koncentrál: ennek bányászatával ugyanis az afrikai gorillák fontos élőhelyeit szüntetik meg. Ezért hazánkban is összegyűjtik a használaton kívüli mobiltelefonokat, s ezek nyersanyagát újrafelhasználva csökkenteni lehet a bányászat és a nem megújuló nyersanyagok felhasználásának mértékét.
A telefonok leadhatók a mobilt árusító üzletekben, szervizekben és egyéb kereskedelmi egységekben. A kampány keretében az együttműködő Electro-Coord Magyarország Kht. az első ezer begyűjtött telefon után darabonként két eurót juttat el a RGyE-nek: az adományt az afrikai nemzeti parkok vadőrszolgálatának támogatására fordítják. Magyarország harmadikként csatlakozott a Jane Goodall Intézet kampányához Ausztrália és Spanyolország után.
Heim Anita, a RGyE elnöke elmondta, 2006-ban jött létre szervezetük, amely elsősorban az állat-és természetvédelemre illetve az emberi közösségek védelmére helyezi a hangsúlyt. Ezekhez kapcsolódik például békamentő, illetve ló-örökbefogadási programjuk, de fontos a gyerekek környezettudatosságának kialakítása is: az óvodásoktól az egyetemistákig minden fiatalnak kínálnak lehetőséget az aktív részvételre.
Jane Goodall 1960-ban, 26 évesen kezdte tanulmányozni a vad csimpánzokat az afrikai Gombe Nemzeti Parkban. A több mint húsz éven át tartó kutatómunka sokat segített a majmok egyéni és szociális viselkedésének megismerésében. Ő tapasztalta meg elsőként a csimpánzok eszközhasználó viselkedését. A természetvédelem elkötelezett híveként 1977-ben hívta életre a Jane Goodall Intézetet, amely ma már 26 országban tevékenykedik. Szervezete, a Rügyek és Gyökerek 111 országban működik több mint tízezer aktív tag részvételével.
Jane Goodall a fővédnöke az ENSZ által idén meghirdetett Gorilla Évének is. Ennek kapcsán kiemelte: míg 1960-ban még másfél millió csimpánz élt Afrikában, számuk ma már legfeljebb 300 ezerre tehető. Hangsúlyozta a fiatal generációk, a gyermekek bevonásának fontosságát is: mint elmondta, nélkülük az ő munkája semmit sem érne. Ők képviselik a jövőt, rajtuk múlik a változás - tette hozzá.
A világszerte elismert kutatónő két napot tölt Budapesten. Szombat délután egyszeri alkalommal levetítették a Jane Goodall vad csimpánzai című kétdimenziós filmet, melynek bevételével a nézők szintén az alapítvány munkáját támogatják.
Vasárnap délután a Millenárison hallgathatták meg az érdeklődők az idős primatológusnő előadását, valamint megismerkedhetnek a Rügyek és Gyökerek Egyesülettel és munkájával.