A XX. század eleji modern festészet magyarországi megalapozását elindító nagybányai művészek alkotásaiból nyílik kiállítás a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumban jövő pénteken.
A múzeum közlése szerint a mintegy félszáz alkotás a legfontosabb mestereket reprezentálja a telep megalakulásától az első világháború végét lezáró időszakig. A kollekció hazai múzeumok és magángyűjtők tulajdonában lévő, ritkán látható festményekből áll.Az alapítók - Hollósy Simon, Réti István, Thorma János, Ferenczy Károly, Iványi Grünwald Béla - munkái mellett olyan művészek képeit is láthatják az érdeklődők, akik a nagybányai művésztelepről indultak el, de később más irányt vett művészeti pályafutásuk.
A kiállítás különlegessége, hogy több somogyi, a nagybányai festészet vonzáskörébe tartozó festőművész munkájával is találkozhatnak a tárlat látogatói.
A kaposvári Rippl-Rónai József ugyan nem dolgozott Nagybányán, a köré gyűlő fiatalok, köztük az ugyancsak kaposvári Galimberti Sándor és a marcali Bernáth Aurél azonban megfordultak a századforduló e legnagyobb hatású művészképzőjében.
Hollósy Simon müncheni szabadiskolájában tanult a somogytúri Kunffy Lajos is, akinek festői világa nagyon közel állt a nagybányai művészekéhez. Hollósy egy másik növendéke, a kaposvári Unghváry Sándor festőművész által alapított Kőröshegyi festők 1908-tól 1911-ig nyaranta Nagybánya szellemében dolgoztak.
E szellemiség jellemzője, hogy a nagybányai művésztelep festői a megújító irányzatok közül a plein air naturalizmus és a szecesszió egyidejű feldolgozásával az impresszionizmus egy sajátosan magyar megoldásához jutottak el.
Az idén 100 éves évfordulóját ünneplő múzeum ezzel a különleges tárlattal tekint vissza az alapítás időszakára és kapcsolódik a Festők városa hangulatfesztivál programjaihoz. A kiállítás szeptember 13-ig látható a kaposvári múzeumban.