Szász Endre hagyatékából nyílt állandó kiállítás szombaton Miskolcon; a Herman Ottó Múzeum papszeri épületében berendezett tárlaton a festőművész egykori gyűjteményének darabjai mellett olyan Szász-alkotások is vannak, amelyeket még sosem láthatott a nagyközönség.
A megnyitón részt vett Szász Lula, a festőművész özvegye, aki tavaly ajánlotta fel Borsod-Abaúj-Zemplén megyének az 500 millió forintnál is többet érő gyűjteményt, amely egyelőre a múzeum kezelésébe, majd az özvegy halála után a megyei önkormányzat tulajdonába kerül. Döntését azzal indokolta, hogy az 1980-as években volt Miskolcon egy nagy Szász Endre-kiállítás, valamint a művész sokáig dolgozott a megyében, Hollóházán. Volt kötődése a tájhoz, és szerette ezt a vidéket.Szász Lula a megnyitó ünnepségen úgy fogalmazott: ez volt Szász Endre álma, hogy az "ő általa szelektált remekművei egy helyre kerüljenek, olyan helyre, ahol megbecsülésben és szeretetben van részük".
Hozzátette: a kiállítás "álomszép", kifejezi, hogy a Szász képek végre hazataláltak. Ebben a megyében, ezen a vidéken - Hollóházán - kezdődött el a munka, indult meg az alkotások tömege, a megyeházán pedig ő maga állt modellt a művésznek.
Ódor Ferenc, az intézményt fenntartó Borsod megyei közgyűlés elnöke mondta: nagyon sokan feltették már azt a kérdést, miért éppen Borsod megyére esett a választás. Szerinte a válasz nagyon egyszerű: a művész és a megye kapcsolata indokolta és alapozta meg, hogy ide került a tárlat, hiszen Szász Endre munkája révén is nagyon kötődött ehhez a térséghez. Ékes bizonyítéka ennek, hogy a megyeházán az egyik termet a művész alkotása díszíti, ezért hívják Szász teremnek, és a Miskolci Egyetemen is látható egyik remeke.
A csaknem háromszáz műtárgyból álló gyűjteményt - amelynek első része még tavaly decemberben érkezett Miskolcra - eddig becsomagolva, a múzeum raktárában őrizték. A gyűjtemény tartalmaz számos Szász Endre-művet, valamint a képzőművész által aukciókon vásárolt műtárgyakat, köztük antik ékszereket, dél-amerikai és kelet-ázsiai szobrokat, festményeket és egy "ikonná" vált Marilyn Monroe-ruhát is - ismertette Veres László, a Herman Ottó Múzeum igazgatója.
A Szász Endre Gyűjtemény című új állandó kiállítás anyagát egy teljesen új kiállítási térben - kifejezetten erre a célra kialakított, különálló épületrészben - láthatja szombattól a nagyközönség.