Kisbolygót neveznek el az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny egyik győzteséről. Spohn-bolygó, jegyezzük meg.
Hatvanadik alkalommal rendezték meg idén májusban az Intel által támogatott fiatal tudósok világversenyét (Intel International Science and Engineering Fair - Intel ISEF) az USA-beli Renoban (Nevada állam). A világ legnagyobb, egyetemi tanulmányok előtti tudományos teljesítményeket elismerő diákolimpiáján idén 56 ország 1563 versenyzője mutatott be mintegy 1200 projektet. A munkákat a nagy szakmai tapasztalattal rendelkező zsűri 15 perces interjúk keretében értékelte. Több ezer helyi diák érdeklődésére számot tartó nyílt napot is tartottak.Magyarországot az eseményen Spohn Márton, MAFITUD-tag, a Magyar Innovációs Szövetség delegáltja képviselte, aki az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen tavaly első díjban részesült.
A világversenyen az ifjú kutató "A gyógyítás ösvényei: diterpén szintézisek felfedezése a menták családjában, melyekből ígéretes gyógyszer-hatóanyagok állíthatók elő" című munkájával a biológia területén, a fődíj kategóriában a három második díj egyikét nyerte el. Az 1500 $ pénzjutalom mellett az MIT Lincoln Laboratory különdíjaként Mártonról is elneveznek egy, a kutatóintézet LINEAR programja keretében felfedezett Föld közeli kisbolygót.
A díjátadó ceremónián – melyen összesen közel 1 millió dollárnyi ösztöndíj talált gazdára – Elizabeth Marincola, a főszervező, a Society for Science & the Public elnöke a tudomány forradalmainak példájaként hozta fel az 1960-as évek küzdelmét a Holdra szállásért, kiemelve, hogy 1969-ben, a Holdra szállás évében a projekten dolgozó tudományos csoport átlagéletkora 27 év volt – ez azt jelenti, hogy mikor John F. Kennedy, amerikai elnök 1961-ben meghirdette az Apolló-programot ezek a tudósok éppen érettségiztek. Felhívta a figyelmet arra is, milyen fontos lenne, hogy ma, mikor a tudománynak újra kulcsszerepe van az emberiség jövőjének biztosításában, a diákok újra hasonló motiváló és inspiráló támogatást kapjanak.