Sokan temették a Metallicát az elmúlt több mint tíz évben, de a tavalyi Death Magnetic lemezzel feltámadt zenekar Bécsben ismét megmutatta, hogy korai még leírni őket, és teljes biztonsággal ülnek a trónjukon.Tíz év kihagyás után Budapestnek is jót tenne egy ilyen koncert.
Hasonlóan az AC/DC turnéhoz, aki nem lépett azonnal, itt is lemaradt a jóról. A bécsi Stadhalle körülbelül feleakkora, mint amilyen méretű helyeken a Death Magnetic lemezzel újjászületett Metallica játszani szokott, így gyorsan rá kellett startolni a belépőkre, amik aztán nem egészen egy nap leforgása alatt el is fogytak. Ráadásul San Francisco legpiacképesebb árucikke emberemlékezet óta nem csinált Európában ehhez hasonló fedett arénás, pláne körszínpados turnét.Az austini The Sword számára nagy lehetőség, hogy Lars Ulrichék már másodjára vitték el őket turnézni, ám önmagában a Metallica segítő keze sem érne sokat, ha nem lennének jók. De szerencsére azok, még ha a visszhangos, torz és kásás hangzás nem is állt az oldalukon ezen az estén. A négyes nagy vehemenciával, lelkesen nyomult, bár az nemcsak a fejükön látszik, hogy fiatalok még. J.D. Cronise énekes/gitáros például abszolút nem használta ki a speciális színpad adta extra helyváltoztatási lehetőségeket, a közönséggel folytatott kommunikáció mennyisége pedig úgyszólván a nullával volt egyenlő.
A Machine Headnek leginkább amolyan tét nélküli jutalomjáték ez a kör, hiszen az utolsó két lemezzel magasabbra kerültek, mint valaha, és ahogy Robb Flynn is utalt rá, most csupán jól akarják érezni magukat egy kicsit. Ez az este ugyanakkor nem az övéké volt. Az oaklandi négyes a világ leghúzósabb koncertbandái közé tartozik, a megszokott dinamikával és precizitással hozták magukat a rendelkezésükre álló háromnegyed órában, a rövid program összeállítása is hibátlan volt, de a hangzás megölte a műsorukat, a fineszes riffek és váltások teljes egészében a csapnivaló megszólalás martalékává váltak. A texasi fiatalokkal ellentétben a Machine Headből üvöltött a harcedzett veteránok rutinja, nemcsak bemozogták a színpad minden zugát, de Robb is alaposan felkorbácsolta a hangulatot. Különösebben nehéz dolga nem is volt, hiszen a koncertre alapvetően csak a mindenféle embert rejtő Metallica tábor fanatikusabb hányada jutott be, így nem az a hideg közöny fogadta őket, ami Hetfieldék előzenekarait általában szokta. A megjelentek számára láthatóan nem volt ismeretlen a csapat, kaptak éljenzést, ovációt rendesen, de ha valaki netán mégis most szembesült velük először, az e fellépés alapján aligha rohant másnap beszerezni a komplett diszkográfiát. Mindegy, majd a Hegyalján…
A megszokott Morricone intro után a That Was Just Your Life-fal berobbanó Metallica hangzása az első dal alatt sajnos hasonlóan rossz volt, mint az előzenekaroké, James Hetfield gitárjából gyakorlatilag semmit sem lehetett hallani, de a szinte tök sötétben elnyomott, impozáns lézershow-val kísért dal legvégére végre összeállni látszott a kép, és mire – már felgyújtott fények mellett – a négyes végigrongyolt a The End Of The Line-on, teljesen élvezhetővé vált minden. A látvány szimpla volt, ám igen meggyőző: a körszínpad fölé négy kisteherautónyi méretű, fémkoporsót formázó reflektortartót lógattak be combnyi vastagságú láncokon – ezekből további kettő-kettő lógott a nézőtér felett is –, amiket aztán hol lejjebb, hol feljebb engedtek. Középen állt Lars Ulrich cucca, a hátranyalt hajú, egyre durvábban kitetovált Hetfield, Kirk Hammett és Robert Trujillo pedig szünet nélkül mászkáltak fel-alá a számos mikrofonállvány között. Teljesen olyan volt az egész, mint a klasszikus régi videókon.
A koncerten elhangzott dalok
01. That Was Just Your Life
02. The End Of The Line
03. Harvester Of Sorrow
04. Of Wolf And Man
05. One
06. Broken, Beat And Scarred
07. Cyanide
08. Sad But True
09. Turn The Page
10. All Nightmare Long
11. The Day That Never Comes
12. Master Of Puppets
13. Fight Fire With Fire
14. Nothing Else Matters
15. Enter Sandman
- ráadás -
16. Jump In The Fire
17. Motorbreath
18. Seek & Destroy
A rendes műsoridő második felében a kötelező darabok közül a Sad But True, a Master Of Puppets és – naná – a Nothing Else Matters / Enter Sandman kettős szólalt meg, a ritkábban játszott szerzeményeket pedig a Bob Seger-féle Turn The Page feldolgozása és a Ride The Lightningról előkapart Fight Fire With Fire képviselték. Az viszont igen kultikus húzás volt, hogy a két nagy sláger után a ráadást három Kill ’em All-os őstéma képezte. A meglepetés Jump In The Fire és a szintén nem túl gyakran előkapott Motorbreath után felkapcsolt lámpák mellett elnyomott Seek & Destroy már inkább csak amolyan fiesztás bónusz volt megaméretű fekete strandlabdákkal, ökörködéssel, tengelye körül pörgő Trujillóval és nagyokat vigyorgó Larsszal, aztán jött a hosszas oda-vissza ünneplés, pengető- és dobverőosztás, mikrofonhoz vándorlás és a többi szokásos záróakkord.
A Metallica a ’90-es évek második felében önszántából hagyta ott a trónját, mára azonban visszatért a józan eszük, és ismét ugyanolyan kirobbanthatatlanul ülnek pozíciójukban, mint azelőtt. Az évtizednyi tökölődést nyugodtan és remélhetőleg végérvényesen el lehet felejteni, a világ legnagyobb metal bandája ismét a régi. Budapestre is eléggé ráférnének ebben a formában…