Több százezres és milliós kikiáltási árú tételek szerepelnek a Központi Antikvárium május 29-iki könyves árverésén, amely szezon utolsó ilyen eseménye.
A legmagasabb árról, 2,2 millió forintról Mercator térképgyűjteménye indul, míg a legkülönlegesebb darabnak Radnóti Miklós egyik szerelmes levele számít.Az eseményt ugyan egy héttel korábban megelőzi a cég egy bevezetőnek szánt árverése, ahol vannak izgalmas tételek, de az igazi "nagyágyúk" a későbbi aukción kerülnek kalapács alá. A kínálatban megtalálhatók első kiadású, dedikált vagy egyetlen fellelhető példányok, térképek, Radnóti- és Ady-kéziratok, Csokonai alkalmi költeményei, valamint Kossuth pénzügyi dolgozata is.
A legdrágább, 2,2 millió forint egy térképgyűjtemény, az Atlas minor (kis atlasz) Gerhard Mercatortól (1512-1594), a világ térképészetének egyik legjelentősebb alakjától. Mercator viszonylag kevés térképet alkotott, az ötkötetesre tervezett Atlas-ból életében csak részek jelentek meg. Halála után azonban egyre több kiadást ért meg a nagy és a kis atlasz is. Az árverésen kínált példány is későbbi kiadás, 1621-ből való.
Másfél milliós kikiáltási árral indítják Ady Endre Mégsem, mégsem, mégsem című versének autográf kéziratát. A költemény először a Nyugat 1914. évi 21. számában, majd A halottak élén című kötetben jelent meg. A Nagy Sándor illusztrálta Ady-kötet, az Új versek azért kapott 400 ezer forintos induló árat, mert előlapján a költő kézírásos ajánló sorai olvashatók.
Noha számos nagy értékű tétel található a katalógusban, Bálinger Béla, az antikvárium árveréseinek szervezője Radnóti Miklós szerelmes levelét tartja az aukció csúcsdarabjának. A Drága! megszólítással kezdődő kézírásos sorok Beck Judit festőművészhez szólnak. A nagyközönség előtt szinte ismeretlen szerelmi kapcsolatról néhány éve már tud az irodalomtörténet, de a költő és a festőművész levelezésének ez az első előkerült darabja - mondta az antikvárius. A szerelmes levélre 800 ezer forinttól lehet licitálni.
A költő 1941 tavaszán szeretett bele Beck Juditba, aki akkor Gombosi György műtörténész felesége volt. Radnóti naplójában ettől kezdve gyakran bukkant fel az asszony neve. Májusban már biztosan tartott a viszony, amely a következő év elején ért véget. Radnóti 1942 februárjában, feleségének írt levelében már múlt időben szól róla. Gyarmati Fanni naplójából is kitűnik, hogy mindvégig tudott férje kapcsolatáról. Az is tény, hogy a költőt második munkaszolgálata idején, 1942. július 11-én meglátogató Beck Judit már későbbi férjével, Major Tamás színésszel jelent meg.
Radnóti-év lévén három verses kiadványt is beillesztettek a Radnóti-blokkba, köztük a költő legritkább, 12 verset tartalmazó, 1942-es Naptár című kötetét. A Hungária Nyomda újévi kiadványát Radnóti kézírásos soraival a legszűkebb baráti köréhez tartozó Komor Andrásnak és feleségének, Lengyel Gizellának ajánlotta. Az első kiadású verses füzetért 400 ezer forintról lehet licitálni.
Irodalmi csemege Csokonai Vitéz Mihály három alkalmi költeményének első kiadása, amely tartalmazza a későbbi kiadásokból hiányzó költői jegyzeteket is. Csokonai pártfogóihoz, Rhédey Lajoshoz és Festetits Györgyhöz írt dicsérő ódákat, további támogatást várva tőlük. A harmadik vers, a Szélhez című óda ihletője az 1802-es nagy debreceni tűzvész volt, amelynek a költő háza is áldozatul esett. Az 1803-as kiadásból a költő műveinek kritikai kiadása egyetlen példányt ismer. A most 400 ezer forintra tartott példány újonnan került elő.
Páratlan dokumentum a Kossuth Lajos által jegyzett első önálló magyar költségvetés teljes anyaga. A Magyarországon 1848 májusában kialakult súlyos pénzügyi válságon Kossuth sikeres konszolidációval lett úrrá. E lépések nyomán vált lehetővé az első néhány hónap zárszámadásának, valamint az 1848. második félévi és az 1849-es év költségvetésének (a tervezett új adórendszerrel együttes) benyújtása. A Ministeri jelentés. Az országos pénzügyek iránt című dokumentum még soha nem szerepelt árverésen, most 300 ezer forintos kikiáltási áron kínálják.