Vasárnap este a környezetbarát alapanyagokból vagy éppen az újrahasznosított háztartási hulladékokból kreált kollekciókat felvonultató, rendhagyó divat-show-ban a fiatal, zömében pályakezdő iparművészek és öltözéktervezők fantáziaruháit ismert színészek, táncosok teszik még elevenebbé újra a MERLiN kifutóján. Az egy éves divatszínházról Kulcsár Viktóriával, a produkció egyik ötletgazdájával beszélgettünk.
Természetesen annyiban klasszikus divatbemutatóról van szó, hogy célja főként olyan kreációk nagyszabású ’haute-couture-show’ keretében való bemutatása, amelyek nem feltétlenül hordhatók az utcán. Az egész kifutó látványkompozíciója és koreográfiája viszont már inkább egy komplexebb előadáshoz közelít, továbbá ismert színészek, táncosok, jelenleg a TÁP Színház és a Forte Társulat művészei adják elő az egész programot. Ezen kívül szöveges betétek képezik a kompozíció humoros, divatvilágra is reflektáló keretét.
A produkció az egy év során egyre több szöveges elemmel egészült ki, ami szintén a divat színház felőli megközelítését erősíti.
Valóban, kezdetben a környezettudatos öltözködés jegyében összeállított látványszínháznak indult az Ökosztüm, de a szövegek idővel egyre nagyobb szerepet kaptak. A divatban a látványszínház felőli megközelítés ugyanis nem újdonság, viszont mi nemcsak a hagyományos értelemben vett konferansziészövegekkel akartuk színesíteni az összekötéseket, áthidalni a blokkok közti szüneteket. Ezek megírásához sikerült két olyan szerzőt is megnyerni, akiket már ettől a kezdeményezéstől függetlenül is foglalkoztattak a környezettudatos témák. Máthé Zsolt, aki a rap-betétek szövegét írta, a vasárnapi bemutatón maga is szerepelni fog; Vinnai András pedig főként stand-up-jellegű párbeszédekkel, viccekkel képviselteti magát, ahol a „modellek” maguk is reflektálnak az éppen látható ruhákra, saját szerepükre, de a divat „show” jellegére is. Másrészt fontos, hogy a bemutatón azt is megtudja a közönség, éppen kinek a munkáit látja: erre a hagyományos moderátor szerepre most Kamarás Ivánt kértük fel, aki jelenlétével blokkról blokkra vezényli le a bemutatót.
Milyen blokkok különíthetők el?
Az Ökosztüm három fő tematikus blokkra osztható, ezeken belül mutatjuk be egy-egy tervező három-, illetve hatrészes kollekcióit, amelyek hasonló technikával készültek. Az első blokkot a természetes energiaforrások ihlették, mint a víz, szél, fény. A második blokk főszereplői a szintetikus anyagok: hulladékok, melyek mindennapjainkhoz, használati tárgyak, melyek a hétköznapok tárgykultúrájához kötődnek. A harmadik blokkban pedig arra kaphatunk ötleteket, hogy hogyan lehet természetes alapanyagokból gazdaságosan felépíteni, színesíteni a megjelenésünket. Ezek talán a leginkább hordható ruhaköltemények, hiszen gyapjúból, lenből, bőrből készültek.
A nézők milyen ötleteket kaphatnak?
A ruházat elengedhetetlen hozzátartozói a kiegészítők, amelyek leginkább fülbevalók, gyűrűk, nyakláncok, táskák, hajdíszek, fejfedők lehetnek. Jó néhány izgalmas példát láthatunk ezekre is, pl. drótból, bicikli-gumibelsőből készült ékszerekre. Ezek elkészítését akár a hétköznapi halandó is elsajátíthatja. A tavalyi Szigeten a tervezők workshopokat is kínáltak az érdeklődőknek, így bárki hazavihetett egy saját készítésű, „recycling” nyakláncot, karkötőt, amiket amúgy maguk a fellépők a színpadon kívül is szívesen hordanak.
Mintha divatos lenne manapság a divatszínház...
Elég jól startoltunk, és talán az elsők közt sikerült felismerni ezt az új trendet. Mindemellett a környezettudatosság nagyon fontos téma, amire a látványszínház eszközei egy szélesebb közönségréteg figyelmét is fel tudják hívni, hiszen többféle érdeklődésű csoportot is képesek vagyunk megszólítani vele. Nemcsak a divat és a design iránt érdeklődők, hanem kifejezetten a társulatokhoz, az egyes színészekhez kötődő nézők is megmozdíthatók, másfelől a „zöld mozgalom” hívei is eljönnek a bemutatókra. A több mint egy év alatt nagyon jó csapat alakult ki, az alkotók is szívesen vállalják az újabb fellépéseket, a tervezők pedig igyekeznek új technikákkal frissíteni a kínálatot.
Melyek az Ökosztüm „viselhető következményei” a jövőre nézve?
Szeretnénk folytatni a sorozatot, új pályázatot kiírni. Ebben a biciklis kultúrára fókuszálunk majd, hiszen itt is megvan egyfajta kettőség a környezettudatos, sportos életmód és a speciális divat, öltözködéskultúra között. Az ötletmagvak pedig éppen a már említett bicikli-belső kreációkban is megvoltak ahhoz, hogy ebben az irányban térképezzük fel a kreatív lehetőségeket.
A magánéletedben milyen szerepet játszik a környezettudatosság?
Az öltözködésben mindenképp előnyben részesítem a természetes anyagokat, nemcsak a kényelem miatt. Alapvetően nem szeretem a pazarlást, és nem szívesen dobok el dolgokat; ha mód van rá, átfunkcionálom az elhasznált tárgyakat, eszközöket, illetőleg élek az itthon még nem teljesen bejáratott lehetőségekkel, mint amilyen a szelektív hulladékgyűjtés.
MERLiN Színház, 2009. május 24., 19:00, 90 perc
A ruhákat tervezte: Abodi Dóra és Kiss Márk, Balázs Gyöngyi, Cséfalvay Fanni és Herold Henrietta, Dluhopolszky Dóra, Erdei Ildikó Virág, Gál Kati és Venter Karolina, Kele Kitti Noémi, Magony Zsuzsanna, Nagy Orsolya és Farkas Zsófia, Percze Andrea, Szatmári Judit Anna és Szerencsés Gabriella
A rendhagyó divatbemutatóban közreműködnek, többek között: ARANY Virág, CSÍK Gábor, DOMBI Katalin, DIÓSSI Gábor, KAMARÁS Iván, NÉMETH Juci, SCHÖNBERGER Ádám, SPILÁK Klára valamint ANDRÁSSY Máté, BLASKÓ Borbála, FÖLDEÁKI Nóra, KÁDAS József, KRISZTIK Csaba és még sokan mások…
Szöveg: MÁTHÉ ZSOLT és VINNAI ANDRÁS Koreográfia: DOMBI KATALIN
A produkciót összeállította: KULCSÁR VIKTÓRIA és MAGÁCS LÁSZLÓ