A tervek szerint 2011 elején megnyílhat Keszthelyen a Keleti Művészetek Háza, a Helikon Kastélymúzeum új látványosságaként. Siófok a háttérben szipog - ott ugyanis minden szeptemberben roló.
Czoma László, az intézmény igazgatója kedden beszámolt arról, hogy az elmúlt napokban Marokkóban folytatott tárgyalásokat a gyűjtemény kialakításáról. Mint felidézte, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács a közelmúltban másfél milliárd forint támogatást ítélt meg a Festetics-örökség fejlesztésének projektjéhez; az erre szánt támogatás jelentős részét a Keleti Művészetek Háza kialakítására fordítják. A Festeticsek egykori kastélyában valaha több kínai és japán szalon is volt - ezek az idők során teljesen eltűntek -, innen származott az ötlet a keleti kultúra bemutatására.Az iszlám művészeteket bemutató tárlat még 2004-ben nyílt meg, ennek darabjai egy kuvaiti magánmúzeum adományaként érkeztek a Balaton partjára. A ma már közel egymilliárd forint értékűre taksált gyűjtemény 23 ország művészetét mutatja be Marokkótól Indiáig, és ez lesz az alapja az új múzeumnak.
A Keleti Művészetek Háza nem szakrális kiállítást mutat majd be, hanem a keleti életmód, a viselet, a kultúra, a használati tárgyak vagy éppen hangszerek segítségével idézi meg az iszlám világát. A kuvaiti anyag mellett ehhez a hazai közgyűjteményekben található művészeti anyagok, valamint az iszlám országokból származó műtárgyak érkeznek.
Czoma László a marokkói utat rendkívül sikeresnek minősítette. Mint mondta, tiszteletére díszvacsorát adott a parlament elnöke, találkozott a külügyi államtitkárral - aki a király megbízottjaként a nemzetközi kulturális kapcsolatok ápolásáért is felelős -, a kulturális és a külügyi bizottság elnökével, és fogadták őt a kulturális tárcánál is.
Az út során a múzeumigazgató Rabat, Fez és Marrakech múzeumait, jelentős építészeti emlékeit látogatta meg, a helyi kormányzat pedig ígéretet tett arra, hogy segítséget nyújt egy marokkói szoba kialakításában, és ehhez a műtárgyakat is biztosítják. A részletek kidolgozása még hátravan, de mindezt a két ország kulturális egyezménye is rögzíti majd.
Az új gyűjtemény a tavaly átadott Vadászati Múzeum mögött, a honvédségtől visszakapott területen létesül, egy korábbi katonai épület átalakításával. A múzeumra uniós támogatásból mintegy 800 millió forintot fordítanak; a környezetében rózsakerttel, növényritkaságokkal, szökőkutakkal és csobogókkal idézik majd meg a varázslatos Kelet világát.
A munkákra szóló közbeszerzési pályázatot várhatóan szeptemberben írják ki, az építkezést még ebben az évben szeretnék elindítani. Az igazgató reményei szerint 2010 végén, 2011 elején nyithatják meg Keszthelyen a Keleti Művészetek Házát.