Amos Elon izraeli újságíró és kritikus, az ország egyik kiemelkedő krónikása 82 esztendős korában elhunyt választott hazájában, Olaszországban.

A Bécsben született, s 1933-ban emigrált Elon jogi és történelmi tanulmányai után az ötvenes években kezdte újságírói pályafutását a Haaretz című izraeli napilapnál. Írásaiban a kezdeteitől nyomon követte a cionista mozgalmat, többek között megírta alapítója, a magyar származású Herzl Tivadar életrajzát. Az 1967-es közel-keleti háború után izraeli értelmiségiekkel együtt az elsők között jósolta meg, hogy az arabok lakta nyugati part és a Gázai-övezet megszállása végzetes következményekkel jár majd Izrael számára. Legismertebb, The Israelis: Founders and Sons (Az izraeliek: alapítók és fiaik) című művében nyíltan támogatta a palesztin nemzeti törekvéseket.
"Jelentősége abban rejlett, hogy a társadalom által elfogadott mítoszokon felülemelkedve, kritikus és ironikus tekintettel, kívülről szemlélte az izraeli társadalmat" - méltatta Tom Segev történész, aki egykor kollégája volt a Haaretznél. Mint kiemelte: Elon kulcsszerepet játszott a héber kultúra formálásában.
A kilencvenes évektől azonban egyre több időt töltött Olaszországban. Krónikásként az európai zsidók élete foglalkoztatta. Utolsóként megjelent, The Pity of It All című kötetével a holokauszt előtti német zsidóság szellemi és kulturális eredményei előtt tisztelgett. 2004-ben végleg Toszkánába költözött, amit a Haaretznek adott interjújában azzal magyarázott, hogy csalódott a szerinte a militarizmus és a vallás felé elmozdult Izraelben. "Toszkána olyan gyönyörű, hogy elolvad tőle az ember szíve. Így aztán az alatt, ami nekem még hátravan, az év java részében ebben a látványban akarok gyönyörködni. Az év többi napjain meg elmegyek Izraelbe és dühöngök" - mondta. A kérdésre, hogy Olaszországban is dühöng-e, azt válaszolta: "nem, Olaszországban nevetek".