A világhírű képregényalak, Tintin rajzolójának, Hergének szentelt múzeum nyílt hétfőn a belgiumi Louvain-la-Neuve városában.
A múzeum - amely a nagyközönség előtt egy héttel később, június 2-án nyílik meg - vezetőinek reményei szerint évente 200 ezer látogatót vonz majd a Brüsszelhez közeli egyetemi városba. A tárlatok az 1983-ban elhunyt alkotó - valódi nevén Georges Rémi - halálának 25. évfordulója előtt istisztelegnek. Hergé - akárcsak maga a képregényműfaj - nagy tiszteletnek örvend hazájában, a legnagyobb belgák között tartják számon.
Hergé 1907. május 22-én született Brüsszelben, és már a gimnáziumban kitűnt rajzkészségével, fantáziájával. Tizenhét éves korában megjelentek első rajzai a belga cserkészek hetilapjában. Egyik paptanára felismerte eredeti tehetségét és a katolikus XX. század című napilaphoz irányította. 1929-ben pattant ki fejéből az élénk eszű, kíváncsi ifjú hírlapíró, Tintin figurája, aki Milou nevű kiskutyája társaságában bebarangolta a világ távoli hatalmas és alig ismert térségeit, s megannyi kalandjával szórakoztatta, de tanította is olvasóit.
Rémi új irányt adott a műfajnak, hiszen gyakorlatilag megteremtette a kalandos ifjúsági irodalom képregényváltozatát. Hergének fénykorában önálló képregénystúdiója volt Brüsszel legelegánsabb sugárútján, ahol tucatnyi munkatársa rajzolta, színezte a képregényeket.
A második világháború idején a művész - német "felügyelettel" - a legpatinásabb belga lapnak, a Le Soirnak is dolgozott. A louvain-la-neuve-i állandó kiállítás legfőbb büszkeségei az eredeti alkotások, de több időszaki tárlatot is terveznek Hergé személyének és műveinek szentelve.
Belgiumban egyébként idén ismét Tintin-évet tartanak abból az alkalomból, hogy az elöl jellegzetesen felálló hajú figura nyolcvan évvel ezelőtt jelent meg először a közönség előtt, és a "szovjetek országában" átélt első kalandjaival azonnal széles közismertségre szert. Összesen 24 eredeti képregénykötetében Tintin Afrikától Dél-Amerikáig bebarangolta az egész világot, sőt Hergé rajzaival még a Holdra is eljutott.
Kalandjait legalább hatvan nyelvre fordították le, összesen közel 250 millió példányban adták ki, és manapság is ezrek csatlakoznak olvasótáborához. A rendszerváltás és az internet megjelenése óta Tintin népszerűsége egyre nő a kelet-európai országokban is.
Az Hergé-múzeumba egy kis átjárón keresztül jóformán közvetlenül be lehet jutni a legfiatalabb belga városok közé tartozó Louvain-la-Neuve főteréről. A múzeumavatást egy helyi rádióadó hétfőn élőben közvetítette.
A kulturális intézményben 2 ezer négyzetméteren a művész életútját és munkásságát mesélő tárgyak, fényképek és filmek találhatók, köztük eredeti nyomatok és képregények és -nyomatok. A múzeum létrehozása több mint 15 millió euróba került, ezt a helyi sajtó közlése szerint teljes egészében Hergé özvegye, Fanny Rodwell biztosította.