Nem ideológia, hanem gondolat. Nem nemzeti, hanem európai. A magánszemélyek által idén alapított Szabad Európa Társaság tevékenysége, rendezvényei, kiadványai egyetlen kérdés köré szerveződnek: Ki mit hozna be Magyarországra Európából, a világból?
Az alapítók, akik között ugyanúgy vannak színházi szakemberek, üzletemberek mint orvosok, elsődleges célja a kezdeményezéssel, hogy az Európában már sikerrel kipróbált ötletek, megoldások és módszerek közül Magyarország minél többet hasznosíthasson. A gondolatbörze, a párbeszéd során szóba kerülő bevált „best practise” gyakorlatok meghonosítása – már csak az angol kifejezés magyar nyelvű integrációjára számos ötlet érkezett a honlap fórumára – amely túljuttatja az országot a problémák felismerésén, a panaszkodáson.Az első rendezvény asszociatív, a rövid előadásokat illusztráló vetítésekkel színesített, kávészünettel és vitafórummal megtoldott „ötletelése” valóban arról tett tanúbizonyságot, amit Bruck Gábor tiszteletbeli elnökként megígért: olyan kulturális miliő, hangulat teremtődött egy korban és érdeklődésben vegyes közönség előtt, amely által közösen élvezhetjük a gondolatok sokszínűségét, és amely alkalmas arra, hogy sikeressé tegye közös hazánkat, Magyarországot.
A kezdeményezés online megjelenése is bíztató: már a honlapcím „eu” kiterjesztése is nyitottságról árulkodik; a design egyszerű, a szövegek rövidek, áttekinthetők, megfogalmazása érthető: nem személyekről, hanem tartalomról szólnak. A közéletből ismert személyekkel készült egyperces, tematikus videó bevágásokhoz, a tartalomhoz pedig mi is hozzászólhatunk.
A SZET első rendezvényének kérdését a kultúra területéről Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Gáspár Máté, a Krétakör Színház ügyvezetője, Kardos-Horváth János a Kaukázus zenekar frontembere, valamint Szabó György, Trafó Kortárs Művészetek Háza igazgatója az adaptációs technikák adaptálása mellett tette le a voksot.
A mostani alkalommal Bajnai Gordon miniszterelnök, Papp Edit, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója és Orbán Péter, nemzetközi marketing szakértő rövid előadásaiból azt tudhatjuk majd meg, hogy ez az adaptált adaptáció mit jelent a gazdaság területén, különös tekintettel a jelenlegi válság kezelésére. Azokból a külföldi példákból és modellekből szemezgethetünk, amelyek sikeresebbé tehetnék a magyar gazdaságot, a hazai cégeket és az itthoni vállalkozókat.
Ha nem tudunk ott lenni a beszélgetésen, vegyünk egy szabad percet, és kattintsunk rá az oldalra, hogy ne csak a hazai sajtó kevéssé függetlennek és objektívnek mondható filterén át értesüljünk a különböző utakról, lehetőségekről, véleményekről, illetőleg, hogy mi is kivegyük a részünk a kezdeményezésből. Javasoljunk témát, böngésszünk a felkerülő anyagok között – szabadon!
A beszélgetés időpontja: 2009. május 25. 19:30 „Mit hoznánk be az európai gazdaságból?”
2009. június 10. „Mit hoznánk be az európai városokból?”
További infó: www.szet.eu