Háromnapos borünnep kezdődött pénteken Sopronban. A rendezvénysorozaton 28 soproni és Sopron környéki szőlősgazda állítja ki a vidék legjobbnak mondott borait, emellett kulturális programokat, köztük fúvószenekari találkozót is tartanak a Soproni Kékfrankos Nyár egyik legkiemelkedőbb eseményeként.
A borünnep főszervezője Sopron Város Fúvószenekara.Vörös Péter, a fúvószenekar kuratóriumi titkára az MTI-nek elmondta: a 28 szőlősgazda termékei a térség legjobbjai közé tartoznak. Több díjnyertes, akár nemzetközi megmérettetésen aranyérmet elért bor is megtalálható a borünnep kínálatában, s lesz borkóstoló is. A kiállító pincészetek között olyan nevesek is találhatók, mint a Vincellér-ház, a Taschner Borház, a Ferenczy Pince vagy akár a Pfneiszl Pincészet.
A borünnepen a kiállítás mellett fúvószenekari fesztivál is lesz. A meghívott három osztrák fúvószenekaron kívül több hazai együttes is fellép, de tartanak könnyűzenei, dzsessz-, néptánc-, valamint cigányzenei előadást is.
A tavalyi borünnep 40 ezer látogatót vonzott, s az idén is legalább ennyi vendégre számítanak.
A Soproni Kékfrankos Nyár országosan is egyedülálló rendezvénysorozat, amely a szervezők szerint a soproni borkultúra tevékeny éltetője. A rendezvénysorozat a májusi borünneptől egészen a szeptemberi szüretig kínál programokat. Június 1-jén megtartják például a Nyitott pincék napját, június 26-28-án pedig a Kékfrankosok éjszakáját.
A Soproni borvidék Magyarország egyik legrégibb történelmi hagyományokkal rendelkező borvidéke, eredete egészen a keltákig vezethető vissza. A XIV. század elején Magyarország legjelentősebb borvidékei között tartották számon. A XIX. századtól a poncichterek, a németajkú gazdák messze földön híressé tették a soproni bort.
A vidékre jellemző, hogy a pincéket nem a szőlőhegyekbe, hanem a városba, saját házaik alá építették. Ez akkoriban nem csak kiváltságot, de nagyobb biztonságot, védelmet is jelentett a termelőknek.