Fogyatékkal élő alkotók dokumentum-, portré és kisjátékfilmjeit mutatják be a 10. alkalommal megrendezendő Nézőpont Váltás Filmszemle keretében pénteken a budapesti DocuArtban.
"Egyik elsődleges célunk az, hogy a nálunk tanuló látás-, hallás-, mozgássérült, autista, illetve értelmi fogyatékkal élő emberek maguk mondhassák el a film nyelvén, hogy mi foglalkoztatja őket" - mondta el Liling Tamás, a Nézőpont Váltás képzési program ügyvezetője."Szeretnénk, ha a média nyitna a fogyatékkal élő emberek felé, ha valóban megvalósulna az esélyegyenlőség és az igazi tehetségek lehetőséget kapnának arra, hogy különböző televízióknál, újságoknál, rádióknál helyezkedjenek el" - hangsúlyozta a főszervező, hozzátéve, hogy az elkészült alkotások bizonyítják: a fogyatékkal élők is képesek nagyon jó filmeket készíteni.
"Fontos lenne, hogy a média partnerként álljon a fogyatékkal élő emberekhez, és munkáikat a saját értékükön kezelje" - emelte ki.
Liling Tamás elmondta, hogy a 6-8 hónapos képzés alatt a tanulók kis csoportokban alkotnak, és bármelyik szerepkörben kipróbálhatják magukat, így hol rendezőként, hol vágóként, hol operatőrként dolgoznak. Hozzátette, hogy a filmkészítés sokaknak okoz sikerélményt és láthatóan meghozza a különféle korosztályokhoz tartozó diákok önbizalmát.
Az immár 10. alkalommal megrendezésre kerülő mustra a 2008-2009-es tanévet zárja le, a majdnem 20, 3-10 perces alkotás között thriller, riportfilm, kisjátékfilm és dokumentumfilm egyaránt található - tette hozzá.
A vetítéssorozaton az idén végzett diákok alkotásai mellett az elmúlt 10 évben készült kisfilmekből is levetítenek egy összeállítást, valamint olyan fogyatékkal élő emberek filmjeit is bemutatják, akik nem tanultak a speciális iskolában.
A közönség szavazatai alapján két díjat adnak át az est végén: egy elsőfilmes, valamint a legjobb filmnek járó Arany Kamera díjat.