Klasszikus balett, néptánc és alternatív, kísérleti darabok - a tánc legkülönbözőbb műfajai jelennek meg a II. Győri Táncművészeti Biennálén június 19. és 23. között. A Magyar Táncdíjat a programsorozat gálaestjén adják át annak a művésznek, aki kiemelkedő teljesítményével öregbítette a hazai táncművészet nemzetközi elismertségét - közölte Kiss János balettigazgató.
A Győri Nemzeti Színház nagyszínpadán rendezendő nyitóelőadáson június 19-én a Győri Balettet alapító Markó Iván mostani társulata, a Magyar Fesztivál Balett lép fel a Siratófalak, Az emberi himnusz és a Seherezádé című koreográfiáival.Másnap a 30 éves győri együttes viszi színre a Purim, avagy a sorsvetés című táncjátékot, a társulat egyik sikerdarabját, amely Rómától Pozsonyig, Malmőtől Moszkváig, New York-tól Londonig mindenütt elnyerte a közönség tetszését.
Az Experidance, Román Sándor tánctársulata a Szeget szeggel című előadással vendégszerepel Győrött június 21-én. A Magyar Állami Népi Együttes pedig Labirintus című legújabb produkcióját mutatja be június 22-én.
A záró gálaest az Üdvözlet Pécsnek címet kapta, utalva arra, hogy jövőre Pécs lesz Európa egyik kulturális fővárosa. Sikeréhez Győr is hozzá kíván járulni, hiszen ez nemzeti ügy - mondta az igazgató. A gálaestre meghívták az esseni balettszínház együttesét is, mivel Essen jövőre - Péccsel és Isztambullal együtt - szintén Európa kulturális fővárosa lesz.
Az alternatív bemutatók színhelyén, a Kisfaludy-teremben láthatják majd az érdeklődők egyebek között a most Miskolcon alkotó Krámer György, a Győri Balett egykori alapító tagjának produkcióját. Fellép ugyanott Ladányi Andrea is, aki több éven át a győri együttesben ért el kimagasló sikereket.
Kiss János szólt arról, hogy a biennálén köszöntik a 30 éves győri együttest. A balettigazgató úgy vélekedett: három évtizedes működésükkel sikerült megcáfolni az egykori kételkedőket, akik állították, Győrött nincs szükség balettegyüttesre, mondván, ennek a művészeti ágnak a Rába-parti városban nincsenek hagyományai, és akik inkább budapesti központú utazó társulat létrehozását szorgalmazták a győri tervekkel szemben.
Időközben Győr lett a tánc fővárosa: 1998 óta a magyar táncfesztiválnak ad otthont kétévente, s 2007 óta a köztes években a táncművészeti biennáléra invitálja a műfaj színe-javát - mutatott rá a balettigazgató.