A több mint 30 éves múltra visszatekintő angol Rock Against Racism (RAR) mozgalom megkeresésére a Sziget szervezői a RAR-rel valamint a Love Music Hate Racismmel és a Brit nagykövetséggel monstre koncertsorozatot szerveznek a fesztivál nulladik napján, augusztus 11-én, Zene a rasszizmus ellen címmel. Ugyanekkor, ugyanitt megalakul az Egyesített Front.
A Rock Against Racism szervezői idén tavasszal – a Brit Nagykövetség közvetítésével - keresték fel a Sziget szervezőit az együttműködés lehetőségével. Azt írták, a Magyarországon a közelmúltban történt események okán is szeretnék, ha a Sziget helyt adna egy koncertsorozatnak, mely a fesztivál széleskörű közönsége előtt is demonstrálná a zenészek összefogását és tiltakozását az ellen, hogy egyének vagy csoportok, rejtetten vagy intézményesítve emberek külsejének alapján társadalmi különbséget feltételezzenek és ez alapján értékrendet állítsanak fel.Augusztus 11-én, a Sziget “nulladik” napján egy széleskörű összefogásnak lehetünk tanúi, ahol a Nagyszínpadon a rock műfaj jeles hazai képviselői és fiatal tehetségei “a zene pozitív energiáját” használva tesznek hitet az emberek egyenlősége mellett. A fesztivál másik szabadtéri nagyszínpadán, az ún. Világzenei Nagyszínpadon pedig a magyar jazz zenészek összefogására kerül sor.
A sajtótájékoztatón a brit nagykövet, Grey Dorey azt mondta, úgy látja, mind Európában, mind Magyarországon létezik a rasszizmus veszélye. „Évszázadok óta létező probléma a rasszizmus, az antiszemitizmus és a romaellenesség. Fel kell lépni közösen, nem szabad hagyni, hogy olyan szélsőséges rasszista csoportok töltsék be a politikai élet azon területét, amit pont az ellenük küzdőknek kellene”- mondta. „Nehéz a jelenlegi helyzet Európában is. Sok roma életkörülménye szégyenletes: nyomornegyedekben élnek, szegregált iskolák működnek – egy modern demokráciában ilyeneknek nem szabadna létezniük. Szeretnénk, ha a fiatalok azt tanulnák meg: nem trendi a rasszizmus”- tette hozzá.
Roger Huddle, a Rock Against Racism alapítója elmondta: 1976-ban indította el Angliában a mozgalmat. „Sok náci tömörült a Náci Nemzeti Frontba. Ez ellen zenészek léptek fel, és megalapították a Rock a rasszizmus ellen nevű csoportot. A Nemzeti Front nyíltan fellépett a különböző etnikumok ellen, a vegyesházasság ellen, és szerintük a jazz, a funk „dzsungelzene” volt. Mi azonban pont a multikultúrát ünnepeltük. 1980-ra ugyan a nácik eltűntek, de ismét jelen vannak, ahogyan a krízis erősödik” –mondta a vezető, és hozzátette: „Aki ezt a náci pártot szervezte, az ma a Brit Nemzeti Párt vezetője”- tette hozzá.
Lee Billingham, a Love Music Hate Racism szervezője úgy fogalmazott: Egy héttel az európai választások után az európai politikába visszatér egy régi hazugság, miszerint a gondok okozói Angliában a muzulmánok, emigráns dolgozók, Magyarországon pedig a roma kisebbség. „Ez ellen fel kell lépni, mégpedig úgy hogy ezek az országok összefognak”- fejtette ki.
Sam Duckworth, a Get Cape.Wear Cape.Fly zenekar frontembere 5 éve dolgozik a mozgalomban, és ahogy a sajtótájékoztatón mondta, mint zenész zenéjével és szövegeivel igyekszik felhívni a figyelmet a rasszizmus elleni mozgalomra. „A nulladik napon mi, több magyar zenész és számos más külföldi zenész megalkotjuk az Egyesített Frontot. Szlogenünk pedig az lesz: a rasszizmusnak nincs helye a társadalomban. A zene ugyan nem tudja megváltoztatni a világot, de motiválni tudja az embereket, hogy ők változtassák meg.”
A Sziget nulladik napján eközben a Magyar Jazz Napja alkalmából a Jazz a rasszizmus ellen mozgalom is kezdetét veszi. Csepregi Gyula, a a Magyar Jazz Szövetség elnökségi tagja úgy fogalmazott: a jazz már önmagában demonstrálja a rasszizmus ellenességet, hiszen a legkülönbözőbb etnikumú emberek játsszák.
A Nagyszínpad küülföldi fellépőiről egyelőre a szervezők nem nyilatkoztak, azt azonban már tudjuk, a magyar zenekarok közül fellép az LGT, a Republic, a Kispál és a Borz, Fenyő Mikós, Péterfy Bori, Bródy János, a HS7, a 30Y, Deák Bill Gyula, a Quimby, Balázs Fecó, Rúzsa magdi, a Kaukázus, a Beatrice, Novák Péter, a Turbo, az Irie Maffia, a Subscribe, a Zanzibár, Jamie Winchester, a Sziámi és sokan mások. Az Edda a mai napon lemondta fellépését.
A WAN2 sátorban az Animal Cannibals mellett az Anna and the Barbies, valamint Dopeman is fellép. A Jazz Színpadon olyan előadókat láthatunk, mint a Modern Art Orchestra, a KLB, a Babos projekt, a Szakcsi Trió vagy a Barabás Lőrinc Eklektric.
Végül, de nem utolsó sorban pedig ez a nap lesz Miles Davis zenéjének ünnepe is. Tizenkét olyan – amerikai és indiai - muzsikus lép fel, akiknek többsége Miles Davis kiválasztottja volt, akik együtt játszhattak vele, és akik miles halála után a kortárs jazz meghatározó alakjaivá váltak: ilyen például Badal Roy, Bill Evans, Darryl Jones, Ndugu Chancler vagy Nicholas Payton is.
A Sziget nulladik napjának bevételéből származó esetleges nyereséget a rasszizmus ellen küzdő szervezeteknek ajánlják fel.
A LMHR támogatói közt számos előadó és zenekar található, így pl. Peter Doherty a Babyshambles-ből, Mylo, Shane McGowan az Anti- Flag, Lily Allen, Kaiser Chiefs, Damon Albarn, Paul Simonon (The Clash), Kelly Rowland (Destiny’s Child), Jerry Dammers (The Specials), Estelle, The View, Kasabian, Asian Dub Foundation, Belle & Sebastian, Get Cape.Wear Cape.Fly vagy a Basement Jaxx.