Koszorúzással, gyertyagyújtással, konferenciával és koncerttel emlékeznek meg jövő héten kedden az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjairól, Nagy Imre és mártírtársai kivégzésének és újratemetésének évfordulójáról.
Az emléknap Budapesten, reggel kilenc órakor a Vértanúk terén kezdődik, ahol a közjogi méltóságok mellett Nagy Imre családja, a Nagy Imre Társaság és Alapítvány, valamint az 56-os szervezetek képviselői is koszorút helyeznek el a mártír miniszterelnök szobránál.
A megemlékezés tíz órakor a Hősök terén, a húsz évvel ezelőtt a Műcsarnok előtt felállított ravatal helyszínén folytatódik.
1989. június 16-án, Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai újratemetésének napján ezen a helyen százezrek rótták le kegyeletüket. Most az újratemetést térinstallációval idézik fel, ezúttal azonban nem a gyász fekete színe borítja be majd az épületet, hanem piros, fehér és zöld virágok. Az 1989-ben a Műcsarnok lépcsőin elhelyezett hat koporsó helyére idén fűszőnyeg kerül, középen egy virágokkal borított dombbal, emlékeztetve a mártírokra.
Húsz évvel ezelőtt Nagy Imre, Gimes Miklós újságíró, Losonczy Géza egykori 56-os államminiszter, Maléter Pál, a forradalom honvédelmi minisztere és Szilágyi József, Nagy Imre egykori titkárságvezetője koporsója mellett volt egy hatodik koporsó is, amely szimbolikusan 1956 valamennyi kivégzett és elesett mártírjának emléket állított.
A keddi budapesti megemlékezés tizenegy órakor folytatódik a Kozma utcai kisfogház udvarán, ahol kivégezték Nagy Imrééket. Az MTI úgy tudja, hogy az itt tartandó ünnepségen Boross Péter volt miniszterelnök mellett Bajnai Gordon is részt vesz.
Délután fél kettőkor Sólyom László a Rákoskeresztúri új köztemetőben koszorúz Nagy Imre és mártírtársai sírjánál. Az MTI információi szerint az emléknapon nem mond beszédet sem az államfő, sem a kormányfő.
Kedden Rendszerváltás 20 - szembenézés és párbeszéd címmel műhelykonferenciát rendez a Szembenézés Alapítvány. A rendezvényen többek között részt vesz Vajda Mihály filozófus, Ormos Mária történész, Gyarmati György, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának főigazgatója, Rainer M. János, az 1956-os Intézet főigazgatója és Vásárhelyi Mária szociológus.
Nagy Imre újratemetése címmel rendez konferenciát délután öt órakor a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány az Ybl-palotában. A konferenciát Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke nyitja meg, felszólal Kövér László, a Fidesz országgyűlési képviselője, a párt országos választmányának elnöke, valamint Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi irodájának vezetője is.
Idén is több helyszínen róhatják le tiszteletüket a megemlékezők 1956 hősei és vértanúi előtt: egész nap gyertyagyújtásra várnak mindenkit az ötvenhatos emlékhelyeken, a Széna téren, a Kossuth téren, a Corvin közben, a Műegyetemi emlékműnél, az Ötvenhatosok terén és a Nagy Imre Emlékháznál.
A megemlékezéseket a Hősök terén este nyolc órától ünnepi koncert zárja, amelyen fellép Miklósa Erika operaénekes is, aki duettet énekel Polgár László Kossuth-díjas operaénekessel, a fellépők között szerepel Komlósi Ildikó és Fekete Attila operaénekes is. A koncerten közreműködnek a pécsi Pannon Filharmónikusok, a Honvéd Férfikar, valamint a szolnoki Kodály Kórus.
Színpadra lép a zuglói Hunyadi János Általános Iskola száz fős nagykórusa is, akiket a köztársasággal egyidős, 20 éves Erdélyi Dániel vezényel. A fiatalok a rendszerváltozás időszakának könnyűzenei slágereiből összeállított, nagyzenekarra írt művet adnak elő.
A műsor során részletek hangzanak el Nagy Imre és mártírtársai peranyagának szövegeiből és a halálraítéltek utolsó leveleiből is.
1958. június 16-án hajtották végre Nagy Imre, az 1956-os forradalom miniszterelnöke és vádlott-társai: Maléter Pál és Gimes Miklós halálos ítéletét. Nagy Imre, aki 1956. október 24-e és november 4-e között állt a kormány élén, igyekezett a felkelők célkitűzéseit elfogadtatni a kommunista párt vezetésével, ugyanakkor mérsékelni az általa túlzónak tartott követeléseket. Fellépett a szovjet csapatok távozásáért, deklarálta a többpártrendszer bevezetését, majd november 1-jén Magyarország kilépését a Varsói Szerződésből és az ország semlegességét. November 4-én hajnalban drámai rádióbeszédben jelentette be a szovjet inváziót, majd több társával a jugoszláv követségen kért menedékjogot. November 22-én Kádár János menlevelével elhagyták a követséget, de ezután a szovjetek őrizetbe vették őket, majd a romániai Snagovban "házi őrizetbe", fogságba kerültek. A tisztségéről lemondani nem hajlandó Nagy Imre nem egyezkedett az új rendszerrel.
A holttestek kihantolása és azonosítása 1989 márciusában kezdődött meg. Nagy Imre és mártírtársainak 1989. június 16-ai újratemetése a rendszerváltás jelképes eseménye lett.
Nagy Imrét, Gimes Miklóst, Losonczy Gézát, Maléter Pált és Szilágyi Józsefet 1989. július 6-án a Legfelsőbb Bíróság felmentette az 1958-as vádak alól.