Kettős jubileumot ünnepel a Győri Balett szombaton: a 30 éves együttes tíz éve tartja repertoárján a Purim, avagy a sorsvetés című táncjátékot. A kettős évfordulóról a Purim előadásával emlékeznek meg a Táncművészeti Biennálén, amelynek ezúttal második alkalommal ad otthont Győr - mondta Kiss János igazgató pénteken az MTI-nek.
Juhos István és William Fomin koreográfiáját az ótestamentumi Eszter könyve ihlette. A zsidó Eszter a perzsa király felesége lesz csak azért, hogy népét, a zsidó közösséget megmentse a végveszélytől. A kompozíció az önfeláldozás drámája, a szabadságvágyról, az egyén közösségért érzett felelősségéről szól. A darabnak az az üzenete, hogy van megbékélés - hangsúlyozta az együttes vezetője.A táncjáték különlegessége, hogy a produkciót élő zene kíséri. Jávori Ferenc-Fegya zenéjét a Budapest Klezmer Band játssza. A muzsikusok mindvégig a színpadon zenélnek, és így a kompozíció szerves részeivé válnak.
A darab születésére visszaemlékezve Kiss János elmondta: a Budapest Klezmer Band tel-avivi koncertje után Fegyával és Turán Róberttel, a librettó későbbi írójával a tengerparton ültek, s latolgatták, hogy mi lehetne a közös produkció. Egyszer csak óriási szirénázások közepette egy mentőautó érkezett a plázsra, s mindenféle maskarába öltözött mentősök ugráltak ki a járműből. Azt gondolták, hogy filmforgatás van készülőben, kiderült azonban, hogy Purim napja volt aznap, amely egy igazi népünnepély. Valójában ott álmodták meg a táncjáték lényegét, azt, hogy milyen gondolati tartalmakat közvetítsen.
1999 júniusában, a győri premiert követően megkezdődött a Purim hazai és külföldi sikersorozata. Rómától Pozsonyig, Malmőtől Moszkváig, New Yorktól Londonig mindenütt elnyerte a közönség tetszését. A külföldi vendégszereplések sok örömmel és sok izgalommal jártak. A New York-i fellépés előtt amiatt aggodalmaskodtak, hogy mi lesz, ha nem érkezik meg időre a hat héttel korábban elindított díszlet, ami hajón utazott. De időben megérkezett. Ugyancsak New Yorkban történt, hogy az egyik előadás délelőttjén rosszul lett és összeesett az egyik művésznő. Kórházba szállították, de szerencsére még aznap ki is engedték, így nem kellett a szereposztást az utolsó pillanatban megváltoztatni.
Kiss János úgy véli: ez a darab küldetését teljesítette, és a közös munkán keresztül a mai napig tartó barátság alakult ki a győri együttes és a budapesti zenekar között.