Bár a nyári napfordulót inkább tőlünk északabbra ünneplik nagy elánnal, azért most mi is megemlékezünk a napról, amikor a legrövidebb az éjszaka. Már csak azért is, mert ez is egy jó alkalom a lakomázásra. Lássuk, hogy mulatnak a svédek és főleg, hogy mit esznek Szent Iván éjjelén!
Június 21. a nyári napforduló napja az északi féltekén: a környező néhány napban a leghosszabbak a nappalok és a legrövidebbek az éjszakák. A Nap, a fény jelképe ilyenkor diadalmaskodik a sötétség felett. A naptól kapott élet most virul teljes pompájában, a bőség, szépség, érettség, szerelem időszaka ez. Az ebben az időszakban szedett gyógynövények varázserővel bírnak, és a lányok különféle praktikákkal a jövőbe láthatnak. A tűzgyújtás pedig egy kis Napnak nyújtott segítség a sötétséggel vívott küzdelmében.Nem csoda, hogy a természet jeleire figyelő népek, és azok, akik őrzik a hagyományokat (különösen a napínséges északiak) ez idő tájt együtt ünnepelnek! Szükség is van társaságra, hisz alkonyatkor ismét megnyílnak a világok közti kapuk, a druida papok révületbe esve látogattak el a holtak birodalmába, a túlvilági tündérek, manók és más népek pedig nem bánják, ha részt vehetnek a szabadban tartott lakomákon. Ilyenkor bármi megtörténhet, gondoljunk csak Shakespeare-re, vagy Woody Allenre…
A svéd Midsommar (nyárközép)
Gergely-naptárának bevezetése előtt a június 23-ról 24-re virradó éjszakára (János és Iván napjára) esett a nyárközép. A pedáns svédek szeretik a rendet, ezért minden évben a 23-ához legközelebb eső péntek estéjén – idén június 19-én – tartják a karácsonyhoz (és a téli napfordulóhoz) foghatóan nagyszabású ünnepüket. Ilyenkor összegyűlik a család, a gyerekek apró ajándékokat, édességet kapnak, és tombolázással vagy más játékkal múlatják az időt.
Az ünnepi szokások közé tartozik a bő termés reményében állított, virágokkal és levelekkel díszített, kereszt alakú „májusfa”, mely körül hajnalig tart a tánc. A lányok hétféle virágból kötnek koszorút, és a párnájuk alá rejtik, hogy megpillanthassák a nagy Ő-t.
Másik férjjósló szokás sós zabkását vacsorázni: álmukban a lányoknak lehetséges jövendőbelijük vizet hoz szomjuk csillapítására.
A tűzünnep hagyományát a keresztutakon kilencféle fából állított máglyák őrzik. Ezek felett gyógyfüveket füstölnek, melyek ettől varázserejűvé válnak, vagy éppen mérges gombát vetnek bele a túlvilági ártó lények elijesztésére.
Az ünnepi lakoma
Nemcsak a manók és tündérek jelenléte miatt varázslatos ez az éjszaka: az együtt elköltött, egyszerű, hagyományos ünnepi ételek különösen azzá teszik!
Főtt újkrumpli, hering, snidling, tejföl és ropogós kenyér, tejszínes eper, és természetesen snapsz van terítéken. Ha valaki úgy dönt, hogy svéd lakomával ünnepli a napfordulót, az körülnézhet az IKEA kis élelmiszerboltjában is.
Főétel
A lakoma hagyományos fő fogása egyszerű, de nagyon finom.
A főtt újkrumpli nem hangzik kulináris csodának, mégis azt javaslom, próbáld ki!
Nagyobb szemű újkrumplikat főzz meg héjastul úgy, hogy a főzővízbe a són kívül beleteszel egy csokor kaprot is. Meglepően hamar megfő, és gyors hámozás után tálalásra kész a kaportól remek ízt nyert krumpli. Ehhez pácolt heringet, sűrű friss tejfölt, apróra vágott snidlinget és főtt tojást, és az elmaradhatatlan, ropogós lapos kenyeret kínálnak a svédek: jó svédasztalhoz illő módon mindenki kedve szerint szed a közös tálakból.
Desszert
Desszertnek a szentivánéji lakomán friss epret kínálnak Svédországban, melyet tejszínnel (nem habbal!) öntenek le. Nálunk már elérett a finom hazai eper, de talán nem nagy baj, ha friss, tejszínes málnával helyettesítjük az autentikus desszertet.
Snapsz
A snapsz burgonyából vagy gabonából készített tiszta alkoholpárlat, a svéd ünnepek elmaradhatatlan része (különösen, ha hering van az asztalon). Íze leginkább a vodkára emlékeztet, de gyakran ízesítik természetes ízesítőkkel: ürömmel, köménymaggal, sarkiszederrel, feketeribizlivel – a lényeg, hogy soha nem édesítik. Idén mégis bodzasziruppal fogom kipróbálni!
Koccintgatás közben vidám, fülbemászó dalokat énekelnek, itt meghallgathatod az egyiket, melynek szövege magyarul a „hejderutyutyun” túl ennyi: „Ürítsd fenékig a poharad, különben egy csepp sem jár…”.
Íme, ilyenek a svédek, amikor a Midsommart ünnepelik: