A mai és a két évtizeddel korábbi válság hasonlóságaira és összefüggéseire mutat rá az a két tanulmánykötet, melyet csütörtökön mutattak be a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Közgazdaságtudományi Karán.

Az első, a Válság világrendszer-szemléletben címet viselő kiadvány a 22 évvel korábbi kötet változatlan újranyomata, míg a másik, az Eredeti válságfelhalmozás - összeomlás vagy átalakulás című könyv a két évtizeddel korábban felvetett kérdések mai aktualitásait járja körbe.
A Savaria University Press és a Magyar Tudományos Akadémia Politikai Tudományok Intézete közös kiadásában megjelent 300, illetve 400 oldalas kiadványok szerzői az összetett, társadalmi, gazdasági, pénzügyi és ökológiai válságokat elemezve egyebek mellett arra mutatnak rá, hogy az állam szerepét, a piac melletti helyét újra kell gondolni, továbbá, hogy új társadalmi modellre lenne szükség.
Nováky Erzsébet közgazdász tanulmányában Peter Bishop jövőkutatót idézve arra figyelmeztet: a változás nehéz, de a változatlanság végzetes. Szabó Máté politológus, egyetemi tanár (az állampolgári jogok országgyűlési biztosa), aki maga is a kötet egyik szerzője, a könyvbemutatón úgy vélte, nem lehet egy csapásra megoldani a különböző válságokat. Kitért arra is, hogy az ökológiai probléma ma már inkább jelen van a közgondolkodásban, mint két évtizeddel korábban.
A tanulmánykötet írásait értékelve reményét fejezte ki, hogy a "hasznos olvasmány" eljut a döntéshozókhoz és szakembereikhez is.
Pitti Zoltán, a BCE tudományos kutatója szerint "sok áthallás" van a két tanulmánykötet között. Úgy fogalmazott, az első 1987-es "retro" könyv ugyan visszatekintés, ám ma is aktuális, míg a második, napjainkról szóló már szinte "élveboncolás".
Hangsúlyozta, hogy a válságokkal kapcsolatban nem lehet csak Magyarország kérdéseivel foglakozni, hanem európai és világösszefüggésekre is figyelni kell. A válság következményei elsősorban a fejlett országokban jelennek meg - jegyezte meg. Álláspontja szerint a válság nem egy állapot, hanem olyan folyamat, melynek végkimenetele akár jó is lehet.
A könyvbemutatón megjelent szerzők és szakemberek közül többen is a pénzügyi, gazdasági válság tartós voltát valószínűsítették, továbbá arra hívták fel a figyelmet, hogy az időtálló megoldáshoz társadalmi változásokra, többek szerint új társadalmi modellre lenne szükség.