A Csíki Játékszín az évad egészében ünnepelte tizedik születésnapját; a jubileum jegyében állították össze műsorukat és hívtak elismert vendégrendezőket a társulathoz a most véget ért szezonban - hangsúlyozta Budaházi Attila dramaturg, rendező.
A rendező a jubileumi évadot lezáró gálaműsor után elmondta: a színház fennállásának tizedik évfordulóját nem kívánták valamiféle külön nagy eseménnyel megünnepelni. "Azt szerettük volna, hogy az egész évad ünnep legyen" - állapította meg tömören a színházi év mérlegét megvonva. Ezért olyan darabokat választottak és olyan szaktekintélyeket hívtak a társulathoz rendezni - tette hozzá -, amelyek és akik jó eséllyel biztosíthatták az évfordulós évad kiemelkedő színvonalát.Példaként Victor Ioan Frunza és Gavriil Pinte bukaresti rendezőket említette, akik Maurice Maeterlinck A kék madár, illetve William Shakespeare Hamlet című alkotását vitték színre. Hozzáfűzte: e két darab színpadi megjelenítése méltó ünneplése annak, hogy tíz éve létezik Csíkszeredában kőszínház.
Budaházi ismertette a közönségszavazás eredményét. Eszerint a nézők az idén is a szórakoztató műfajt részesítették előnyben, a legnépszerűbb előadásnak Eisemann Mihály-Somogyi Gyula-Zágon István Fekete Péter című operettje bizonyult, amelyet a társulat igazgatója, Parászka Miklós rendezett. Szorosan az operett mögött következik a közönség kedvenceinek rangsorában a Hamlet, ezt követi A kék madár, illetve az évad negyedik darabja, Kacsóh Pongrác-Bakonyi Károly-Heltai Jenő János vitéz című zenés játéka, Budaházi Attila rendezésében.
Budaházi szakmai sikerként értékelte, hogy a szakmai zsűri A kék madár című produkcióval hívta meg a társulatot a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljára. Ugyanakkor legalább ennyire sikeresnek nevezte szakmai szempontból a Hamlet-előadást, amelyhez Nádasdy Ádám új fordítását használták, és amely jó alakításokra adott lehetőséget. Arra a kérdésre, hogy hol helyezkedik el a csíki társulat az erdélyi magyar színházak palettáján, Budaházi Attila azt felelte: A színházaknak nem szokásuk, hogy egymáshoz hasonlítsák magukat, abból indulnak ki, hogy milyen célokat követnek saját helyükön, saját közönségük számára.
Felhívta a figyelmet, hogy a társulat a komoly drámai művek mellett tudatosan vállalja a szórakoztató műfajt is. Mivel a városnak csupán egyetlen repertoárszínháza van, annak sokféle kínálatot kell nyújtania, de a szórakoztató előadásoknak is színvonalasaknak kell lenniük - hangsúlyozta. A magyar és egyetemes drámairodalom klasszikusai, illetve a kortárs darabok révén egyaránt a mindennapok realitásairól kívánnak gondolatokat közvetíteni a nézők felé - mondta.
Az anyagiakról szólva a dramaturg megjegyezte: finanszírozás szempontjából nem volt rosszabb ez az évad a korábbiaknál. "Nem éreztük úgy, hogy jobban szorítana a cipő" - fűzte hozzá.