A balassagyarmati intézet 1845-ben épült, így Magyarországon a legrégebbi börtönépület, amelyet kezdettől fogva erre a funkcióra szántak; ma már műemlék épületnek számít.
Az eredeti tervek szerint is volt benne egy kápolna, amely egészen 1959-ig tölthette be rendeltetését, mivel abban az évben kitiltották az istentiszteleteket a büntetés-végrehajtási intézetekből. A kilenc méter magas, hazánkban egyedülálló kápolna ezek után különböző átalakításokon ment keresztül. Most végre - széles körű összefogással és temérdek munkával - sikerül a műremeket a XXI. század igényeinek megfelelően helyreállítani. A restaurációval kapcsolatban igyekezett az MTI Press részleteket megtudni Budai István bv. ezredestől, a börtön parancsnokától.- Hogyan kezdtek neki, hiszen az elszánáson kívül nyilvánvalóan sok pénzre is volt szükségük. Ezt honnan tudták előteremteni?
- Mindenek előtt arra törekedtünk, hogy bemutassuk, mit is szeretnénk. Ezért felvettük a kapcsolatot az Olaszországban élő, balassagyarmati gyökerekkel rendelkező Lencsés Zsolt festőművésszel, aki városunk nagytemplomának freskóit korábban már újrafestette. A kápolnában kialakítottunk egy falrészt, amelyet Szent Adorjánnak, a büntetés-végrehajtás védőszentjének tiszteletére szenteltünk fel. Pénzügyi támogatást sajnos sehonnan nem tudtunk szerezni, de szerencsénkre időközben megjelent a Norvég Civil Támogatási Alap pályázata műemlékvédelem címen. Az intézet dolgozói által alapított, Társadalmi Visszailleszkedést Segítő Egyesületünk tavaly élt a pályázási lehetőséggel, ami nagy örömünkre sikeres volt, így jutottunk pénzügyi forráshoz.
- Hogyan merült fel az elítéltek bevonása a restaurációs munkába?
- Sokat beszélgettünk Lencsés Zsolttal, akinek az volt a véleménye, hogy a rabok bevonása jó pszichikai hatást váltana ki. Ezzel egyetértve oktatási tervet készítettünk Freskó-terápia elnevezéssel. Ennek alapján már tavaly megkezdődött az elítéltek elméleti képzése a Szondi György Szakközépiskola és Szakiskola tanárainak bevonásával. Az oktatásban részt vevők megismerkednek a műemlékvédelem alapjaitól kezdve egészen a gyakorlati kivitelezéshez használt antik mész használatával.
- Mi volt a kiválasztási szempont, hány főt sikerült bevonni?
- Szeretném hangsúlyozni, hogy az elítéltek önkéntesen jelentkezhettek a képzésre és a munkára egyaránt, de többen már szobafestő-mázoló végzettséggel rendelkeztek közülük. Ilyen módon hetvenen vettek részt az elméleti oktatásban, a gyakorlati kivitelezésben mintegy harminc-negyven fogvatartott tevékenykedik a kápolna felújításán.
- Régi épületről lévén szó, milyen tervek alapján folyik a helyreállítás?
- Sajnálatos módon semmiféle tervrajz nem áll rendelkezésünkre, az esetleges freskóábrázolásokról sem maradt fent írásos feljegyzés, illetve dokumentáció. Ezért a mi fantáziánkra van bízva, hogy milyen ábrázolásokat helyezünk el. Ennek érdekében három büntetés-végrehajtási intézetben rajzpályázatot hirdettünk, ahol meghatároztuk a szóba jöhető bibliai történetek körét. Az elítéltek mintegy harmincöt rajzot küldtek be, ezekből a zsűri kiválasztotta azokat az alkotásokat, amelyeket majd freskó formájában láthatunk a kápolna falain.
- Milyen stádiumban vannak a munkálatok, és mikorra tervezik a befejezését?
- Az álmennyezetet teljes egészében lebontottuk, az alapozó festékréteg már fel van hordva, ami előfeltétele a freskók szerkesztésének és majdani festésének. A régi, elhasználódott nyílászárókat kicseréltük. Jelenleg Sátoraljaújhelyen folyik négy ablak üvegfestése, amelyek magyar szenteket ábrázolnak majd. Egyeztettünk Beer Miklós váci megyéspüspök úrral a kápolna felszentelésének ügyében, amelyet december 13-ra tervezünk.
- Elegendő pénz áll még rendelkezésre a közelgő felszentelésig?
- A balassagyarmati Szentháromság Templom anyagilag is támogatja a helyreállítást. Ezen túlmenően az elítéltek is gyűjtést szerveztek, amiből szintén összegyűlt egy jelentősebb összeg. Ebből a pénzből a későbbiek folyamán konkrét tárgyat vásárolunk, megnevezve az adományozókat. Látva ezt az összefogást, úgy tervezzük, hogy a teljes felújítást a mostani kor elvárásainak megfelelően tudjuk elkészíteni, hiszen az eredetileg elnyert pénz csak a freskók elkészítésére lett volna elég. Ilyen módon a már új kápolnának kettős funkciót szánunk. Egyrészt istentiszteletek tartására, másrészt könyvtár és olvasó kialakítására is lehetőség nyílik.
- Hallgatva önt, parancsnok úr, biztosra vehetjük, hogy további pályázatokon is részt vesznek. Beszélne a további terveikről?
- Valóban, egyesületünk nemrégiben elnyert egy EU-s támogatást, amely a szabaduló elítéltek könnyebb társadalmi visszailleszkedését segítené elő - újságolja Budai István. - A szerződést még írtuk alá, de reményeink szerint a közeli jövőben erre is sor kerül.