Akzent Ungarn - Magyar művészet 1960 és 1990 között címmel hetven magyar művész mintegy kétszáz munkáját állítja ki péntektől a grazi Neue Galerie, együttműködésben a pécsi Janus Pannonius Múzeummal.
Fabényi Júlia, a Janus Pannonius Múzeum igazgatója elmondta, hogy a grazi galéria, amely a megyei múzeum, a Joanneum része, az 1970-es évek elejétől gyűjti az Ausztriával szomszédos országok festőinek munkáit, és már több mint 180 magyar alkotás van a birtokukban. A mostani kiállításhoz a pécsi múzeum 18 képet ad kölcsön a korszak teljesebb bemutatása érdekében.Az ausztriai tárlaton láthatóak lesznek az 1960 és 1990 közötti korszak legkiválóbb magyar művészeinek a munkái, köztük az Iparterv csoport 1968-tól készített, a pop art és konceptual art jegyeit viselő alkotásai, Lakner László és Keserű Ilona képei, és a Pécsi Műhely (Pinczehelyi Sándor, Ficzek Ferenc, Halász Károly, Kismányoki Károly, Szíjártó Kálmán) avantgárd művészeti csoport 1971-ből származó festményei.
A pécsi megyei múzeum korábban működött magyar festők alkotásaival is kiegészíti a kiállítást, például Bortnyik Sándor, Victor Vasarely, Moholy-Nagy László és Erdély Miklós egy-egy munkájával. A nagyszabású kiállításra az osztrák galéria katalógust is megjelentet; a képek mellett Fabényi Júlia és Hegyi Lóránd művészettörténész egy-egy tanulmányával, amely a korszakot elemzi.
A grazi Neue Galerie-nek az Ausztriával szomszédos országokból, köztük Magyarországról származó kortárs művészeti gyűjteménye a galéria egykori igazgatójának, Wilfried Skreinernek köszönhető. Az osztrák-magyar képzőművészeti együttműködés 1973-ban kezdődött, amikor a grazi galéria megrendezte az Internationalen Malerwochen in der Steiermark (nemzetközi festészeti hét Stájerországban) nevű tábort több magyar művész részvételével, és az ott született munkák egy része a galéria tulajdona lett.
Így került oda Pinczehelyi Sándor Munkácsy-díjas pécsi művész több alkotása, köztük a Mák 1986 című munkája, amely a mostani tárlat emblematikus festménye lett. Ahogy a művész elmondta, a piros, fehér és zöld színű meghajló mákgubókat ábrázoló képe került a kiállítás plakátjára, meghívójára, szórólapjára és a katalógus fedőlapjára is.
Fehér László Kossuth-díjas festő is a kiállítók között van; a művész hangsúlyozta: a Neue Galerie annak idején három képet vett tőle, így került a grazi galéria magyar kiállítását ismertető honlapjára oszlopsoros festménye. Az Akzent Ungarn című kiállítás a grazi Neue Galerie-ben szeptember 6-ig tart nyitva.