Csütörtökön, 50 éves korában meghalt minden idők egyik legsikeresebb popsztárja és a ’80-as évek leghatalmasabb ikonja, Michael Jackson. Az énekesnek megállt a szíve és kómába esett, a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kórházába szállították. Amikor az orvosok Holmby Hills-beli otthonából helyi idő szerint délután elvitték, már nem lélegzett és nem volt pulzusa. Újraélesztése eredménytelen volt.
Ellentmondó jelentések láttak napvilágot állapotáról; helyi forrásokra hivatkozva a Los Angeles Times és a CBS News arról adott hírt, hogy meghalt, a CNN hírtelevízió azonban hosszú ideig nem erősítette meg a hírt. Később az NBC közölte, a család egy barátja megerősítette, hogy a szupersztár valóban elhunyt. Egyes jelentések szerint a kórházban is megkísérelték újraéleszteni, de az énekes már semmilyen életjelet nem mutatott.A popsztár halálát később orvosok is megerősítették, akik elmondták, hogy már mély kómában volt, amikor a kórházba került. Michael Jackson a kórháztól 2 és fél mérföldre, mintegy 6 percnyi autóútra lakott. A kórház előtt nagy tömeg gyűlt össze, várva a híreket az énekes állapotáról.
Michael Jackson halálának egyelőre tisztázatlan körülményeiről itt olvashat.
A tizenháromszoros Grammy-díjas világsztár, s ezzel minden idők egyik legsikeresebb előadóművésze - akinek albumai több tízmillió példányban keltek el világszerte, és olyan slágerek fűződnek a nevéhez, mint a Thriller és Billie Jean - több mint egy évtizedes turnészünet után tervezte a visszatérést.
Korábbi jelentések szerint az énekes azt követően szánta rá magát a visszatérésre, hogy adósságai miatt kaliforniai Neverland birtokának elhagyására kényszerült, és több száz személyes tárgyát csak az utolsó pillanatban tudta megmenteni az elárverezéstől.
Elmarad a találkozó
„Találkozunk júliusban" - ezekkel a szavakkal jelentette be Michael Jackson még tavasszal a londoni O2 arénában összegyűlt több ezer ünneplő hívének, hogy a nyáron számíthatnak rá. Háromnegyed millióan várták volna. Jackson a délkelet-londoni Greenwich közelében lévő, 20 ezer fős befogadóképességű rendezvénycsarnokban tervezte a nagy visszatérést, több mint egy évtizedes turnészünet után. Az énekes először tíz koncertet kötött le a londoni O2 Arénában. A rajongók minden várakozást felülmúló rohama után végül 2010 márciusáig hosszabbították meg a maratoni előadássorozatot. A koncertekre idén márciusban szinte percek alatt elfogyott mind a 800 ezer jegy; ez lett volna minden idők legnagyobb nézőközönsége egyetlen városban, ugyanazon művész esetében.
Sokan már ekkor megkérdőjelezték, hogy a sztár, akinek különböző egészségügyi problémáiról - köztük állítólagos bőrrákjáról - folyamatosan jelentek meg értesülések a londoni bulvársajtóban, bírja-e majd ezt a hatalmas koncertfolyamot.
A kétkedőket látszott igazolni a szervezők május végi hivatalos bejelentése arról, hogy a koncertsorozat "puszta méretei miatt" a júliusra tervezett első négy fellépés dátuma későbbre tolódik. A "később" a négy show közül három esetében jövő márciust jelentett volna.
Diszkográfia
Got To Be There 1972
Ben 1972
Music & Me 1973
Forever, Michael 1975
Off The Wall 1979
Thriller 1982
Bad 1987
Dangerous 1991
HIStory 1995
Invincible 2001
Londoni értesülések szerint azonban "Jacko" maga sem bízott abban, hogy a maratoni sorozatot végig tudja csinálni.
A The Sun - a legnagyobb brit bulvárlap - június eleji beszámolója szerint Jackson dühös volt a szervezőkre a folyamatos hosszabbítgatások miatt. Rajongóinak Los Angelesben állítólag azt mondta: az egyik nap annak tudatában tért nyugovóra, hogy tíz előadás lesz, és másnap arra ébredt, hogy már ötven fellépés van lekötve. - Nem tudom, hogyan csinálok végig ötven show-t ... tényleg mérges vagyok - idézte az énekest a brit lap.
Rajongói azonban töretlenül bíztak benne: a koncertekre már márciusban mind a 750 ezer jegy elfogyott. Ez lett volna minden idők legnagyobb nézőközönsége egyetlen városban és egyazon művész esetében.
A példátlan érdeklődés nem volt véletlen: Jackson a visszatérést bejelentő tavaszi londoni tájékoztatóján egyenes utalást tett arra, hogy ez lesz egyben utolsó nagy-britanniai fellépése. Erre utalt a koncertsorozat címe is: This is it, vagyis Ennyi.
Gyászol a művészvilág
Megdöbbenéssel és végtelen szomorúsággal fogadta a művészvilág péntekre virradóra Michael Jackson halálhírét.
"A testvéremet vesztettem el, lelkem egy része távozott vele. Ő volt a tökéletes szórakoztatóművész, akinek munkássága örökre nyomot hagy a világon" - mondta Quincy Jones, aki leghíresebb lemezeinek, az Off The Wallnak, a Thrillernek és a Badnak is producere volt.
"Csak sírok a hír hallatán" - mondta Madonna. "Egy zsenit vesztettünk el, aki nemcsak a popzenének, hanem az egész zenének igaz nagykövete volt" - nyilatkozta Justin Timberlake, aki Jackót tartotta példaképének. "Tetőtől talpig tehetség volt" - vélekedett Slash, a Guns N' Roses volt gitárosa, aki a Black Or With című dalban dolgozott vele.
"Kedves, ártatlan, csodálatos ember volt. Életem végéig hiányozni fog" - nyilatkozta az Entertainment Tonight tv-műsornak Liza Minelli.
"Ahogy nem lesz több Fred Astaire és Elvis Presley vagy Chuck Berry, nem lesz soha többé Michael Jacksonhoz hasonló. Tehetsége, vonzereje, rejtélyessége legendává teszi őt" - búcsúzott tőle Steven Spielberg.
"Elvesztette gyermekkorát és ez végzett vele. Nehéz elviselni azt a traumát, hogy valaki hirtelen híres, milliomos, legenda lesz" - mondta róla Uri Geller mágus, aki hosszú évek óta közeli barátja volt. Arnold Scharzenegger volt filmsztár, kaliforniai kormányzó szerint "a világ elvesztette egyik legbefolyásosabb személyiségét, ikonját". John Landis filmrendező, a Thriller korszakalkotó klipjének alkotója emlékeztetett arra, hogy Jacksonnak "nehéz és bonyolult élete volt, és minden tehetsége ellenére tragikus figura maradt".
Michael Jackson halála felborította több amerikai tv-csatorna műsorát is. Az ABC és NBC egyaránt a néhány órával korábban elhunyt Farrah Fawcettról készült emlékműsort bemutatni és neki szentelte volna talk-show-ját a CNN-en Larry King is. "Jacko" azonban "felülírta" a Charlie-angyalt. Végül az NBC egy-egy órás műsorban emlékezett meg mindkettőjükről, míg a CBS egy órában összegezte a két művész tragédiáját.
Nem ez az első eset, hogy a médiában két híresség egy napon bekövetkezett halálából az egyik "vesztesen" jött ki: a legendás operaénekesnő, Maria Callas 1977. augusztus 16-án hunyt el, ugyanaznap, mint Elvis Presley és a "díva" halálhírét teljesen elhomályosította a Király elmúlása.
Elton John egy londoni jótékonysági koncert alatt tudta meg, hogy Jackson meghalt. A zongorista-énekes a Don't Let The Sun Go Down On Me című dallal emlékezett rá.
Michael Jackson 1958. augusztus 29-én született az Indiana állambeli Garyben. Nyolc testvére volt. Az apa, Joseph Walter 1964-ben öt gyermekéből megalakította a Jackson 5 együttest, amelynek Jacko később vezéregyénisége lett. Sikereivel lánytestvére, Janet járt leginkább Michael nyomában. A hetvenes évek egyik legnépszerűbb együttese hét év alatt 13 lemezt készített, rengeteg listavezető számmal teletűzdelve. Michael 1972-ben jelentkezett első szólódarabjaival, a Got To Be There és a Rockin Robin című dalokkal. Ben című albumával már listavezető. Első átütő lemezsikere az Off The Wall volt 1979-ben, akkor kapta első Grammy-díját.
1982-ben jelent meg a poptörténet egyik legfontosabb lemezeként számon tartott Thriller. A lemez 80 hétig szerepelt az első 10 között Amerikában, a Rock and Roll Hall of Fame által összeállított albumöröklistán a harmadik helyre került, emellett 27-szeres platinalemez lett. Bekerült a Guiness Rekordok könyvébe is, mert összesen több mint negyvenmillió darab kelt el belőle világszerte. Tavaly, Jacko 50. születésnapjára újból kiadták az albumot. Ünnepelt albumai közé tartozott a Bad (1987) és a Dangerous (1991). Az előbbi korongról került ki a legtöbb "number one" szám, minden idők legsikeresebb turnéját bonyolította le dalaival.
Lionel Richie-vel közösen megírta a We Are The World című dalt, amely az 1985-ös Live Aid segélykoncert himnusza lett. Jackson a lemezek mellett nagy súlyt fektetett a videoklipek készítésére is. A kilencvenes évek zenei újdonsága volt a HIStory: Past, Present and Future című dupla albuma.
Jacko számára az évtized azonban meglehetősen kellemetlen időszakot jelentett. 1993-ban robbant ki az a nagy port felvert, szégyenletes gyermekmolesztálási botrány, amely végül peren kívüli megegyezéssel zárult. Sokak szerint megtépázott hírnevének helyreállítását célozta először Lisa Marie Presleyvel, Elvis lányával, majd Debbie Rowe-val kötött házassága. Három gyermeke született. Fellépett Diana Rossszal, Paul McCartneyvel, Eddie Van Halen gitárossal és más híres zenészekkel. Filmjei közül a Moonwalker és a Ghosts emelkedik ki.
Ő az első színes bőrű énekes, aki az MTV zenei televízió sztárja lehetett - igaz, stílusa addigra közelített a fehér popzenéhez. 2001-ben bekerült a rock and roll halhatatlanjai közé. Pályafutása során összesen 13 Grammy-díjjal tüntették ki. Albumainak száma - a válogatásokkal, különkiadásokkal együtt - meghaladja a hetvenet. Népszerűsége és sikere ellenére a szakma vitatott személyiségének számított olykor kétes értékű dalai miatt. Kellemetlen bőrbetegségét, amely kifehéredését is okozta, számos kozmetikai és sebészeti beavatkozás ellenére sem tudták kikezelni. Jackson híres volt jótékonysági akcióiról, több mint 50 millió dollárt adományozott.
Ötvenedik születésnapjára 2008-ban több országban, így Magyarországon is válogatáslemezt adtak ki King of Pop címmel: különlegessége, hogy minden országban a rajongók szavazata alapján - más-más dallistával - szerkesztették.