Még be sem intett karmesteri pálcájával, máris kitört a tapsvihar: a közönség így ünnepelte már búcsúkoncertjének kezdetén Lorin Maazelt, aki hét éven át állt a legrégibb amerikai szimfonikus zenekar, a New York-i élén.
A búcsúhangversenyre - mint a programfüzet jelezte, a "nagy fináléra" - Gustav Mahler híres Ezrek Szimfóniáját választotta a mester. Az orgonán és a fúvós hangszereken megszólaló első Esz-dúr akkord után a zenekarhoz három kórus csatlakozott, amelyek a latin Veni creator spirit - a Szentlélek idézésére szolgáló Jöjj el alkotó szellem - szavakat énekelték.Az osztrák komponista ezzel a monumentális alkotással, a Goethe Faustjának zárójelenetére alapozódó, sorrendben 8. szimfóniájával mondott bizonyos értelemben búcsút az életnek. Maga Mahler vezényelte az 1910-es müncheni bemutatót, amelynek a három kórus tagjaival együtt több mint ezer előadója volt, innen a szimfónia neve. Manapság is több százan szólaltatják meg, szombaton az Avery Fisher Hallban mintegy 350-en voltak a zenészek, a szimfonikusokkal a New York Choral Artists, a Dessoff Symphonic kórus és a brooklyni ifjúsági kórus, valamint nyolc szólista és egy balkonról rézfúvós együttes interpretálta a 80 perces alkotást.
Az AP beszámolója szerint a 78 éves dirigens vezénylése lankadatlan energiát sugárzott, megszokott precizitásával irányította a muzsikusokat, a zenekarból gazdag harmóniákat és világosan tagolt melódiákat csalt ki. A búcsúhangverseny szólistái között a ma legmagasabban jegyzett művészek léptek fel, köztük Christine Brewer szopránénekesnő, aki márciusban bokasérülése miatt kénytelen volt lemondani fellépését Wagner Ring-tetralógiájában a Metropolitan Operában, valamint Anthony Dean Griffey Grammy-díjas tenor; mindketten emlékezetes produkciót nyújtottak.
A New York-i Filharmonikus Zenekarral együtt Lorin Maazel fényes karrierje során - amely akkor kezdődött, amikor alig 12 évesen dirigált vezető amerikai zenekarokat - mintegy 150 együttessel hangversenyezett. A Párizsban született amerikai karmester elmondta, hogy éveken át álmodott a New York-i szimfonikusok zeneigazgatói tisztségének elnyeréséről két okból is: egyrészt mert kiváló együttesnek tartotta a zenekart és azért is, mert New York az a város, ahol a leginkább otthon érezte magát.
A dirigens egy legutóbbi interjújában kifejtette, nyugodt szívvel és igen boldog érzésekkel mond búcsút az együttesnek, mert úgy gondolja, nem csupán kölcsönösen gyümölcsöző volt a kapcsolatuk, de emberileg is rendkívüli élményt nyújtott. "Sikeresen teljesítettük küldetésünket, hogy muzsikáljunk a mai viharos világban, a béke és a szépség üzenetét elvittük a világ legtávolibb sarkaiba is" - mondta a mester.
Tavaly Lorin Maazel Észak-Koreában és Kínában turnézott a New York-i szimfonikusokkal. A Mezzo zenei adó hétfőn is megismételte a phenjani hangverseny felvételét - amely akkor a "hangverseny-diplomácia" eseményének számított, bár azóta ismét feszültté vált Washington és Phenjan viszonya.