Caral Supe, az amerikai kontinens legősibb városa is felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO világörökségi listájára.

Az ötezer éves Caral Supe (Peru) - az amerikai kontinens legrégebbi városa. A 626 hektáros régészeti helyszín a perui fővárostól, Limától úgy száznyolcvan kilométerre északra, a Supe-folyó zöldellő völgyére letekintő sivatagi platón fekszik. A rendkívül jó állapotban fennmaradt műemlék-együttes komplexitásával, monumentális voltával nyűgözi le a látogatót, az építmények, beleértve a hat nagy piramist a korabeli szertartásokról, erős vallási ideológiáról tanúskodnak, míg a helyszínen talált úgynevezett khipu írás (csomóírás) a helyi társadalom fejlettségéről.
A világörökségi listára felkerült kirgizisztáni Fergana-völgyet uraló Szulamain-Too a szakemberek szerint Közép-Ázsia legösszetettebb szent hegye, amely évezredeken át szolgált kultikus helyként. A hegy "háttérként" magasodik a Selyemút elágazásánál fekvő Os városa mögött, s másfél évezreden keresztül segítette a vándorok tájékozódását. Öt csúcsát 17 ősi kultikus hely veszi körül, amelyeket ösvények kötnek össze - némelyiket még napjainkban is látogatják. A hiedelmek a meddőség, fej- és hátfájás ellen nyújtottak gyógyírt, s a zarándokok hosszú életet reméltek. Felfedeztek itt barlangokat, amelyek falát petroglifák (sziklavésetek) díszítik. Összesen 101 helyen láthatók ember- és állatábrázolások, ahogy mértani alakzatok. A helyszínen található két XVI. századi mecset is, vagyis a hegyet egyaránt szent helyként az iszlám térhódítása előtt, ahogy azóta is.