Sokféle ember él a Földön: van, aki bélyeget gyűjt, van, aki képeslapot, más inkább érmeket vagy katonai egyenruhákat. A Bagolyfigura Gyűjtők Országos Találkozóját és Kiállítását második alkalommal rendezték meg, az idén Kecskeméten: a közönség akármerre fordult, csak baglyot láthatott.
Nem volt két egyforma bagoly, a gyűjtők arra törekedtek, hogy változatos anyagot mutassanak be. Nem csupán grafikákon, vásznon, lapokon és faliképeken elevenedtek meg a baglyok: létezik a többi között olyan cipőhúzó kanál, amelynek a teteje bagolyfejet formáz, de ugyanígy fakanál és fogpiszkáló tartó is található a gyűjteményekben. Az elemes jelzőbagoly huhog, ha valaki elmegy az ablak előtt, a bagolyfejű kosárkába pedig ugyanilyen formájú ropik kerülhetnek - szerencsére a sós süteményeket gyártó vállalatok is gondoltak a bagolyfigura gyűjtőkre.Az ezüstből, aranyból, fémből készült ékszerbaglyok között volt lánc, kitűző és karkötő. Kerámia és porcelán figurák, szarvból, vagy csontból kifaragott madár is színesíti a kollekciókat.
Magyarországon 15-20 ember foglalkozik bagolyfigura-gyűjtéssel - tudta meg az MTI-Press Matos Lajos gyűjtőtől. Az ő kollekciójában 110-120 bagoly van, amelyek "ülnek, állnak és vigyorognak", de ettől jóval több darabot számláló gyűjtemények vannak az országban. Egy antikvárius gyűjteménye 1300 darabot számlálhat becslések szerint, de a gyöngyösi könyvkereskedő kollekciója talán még ezt is felülmúlja - latolgatta.
A kecskeméti találkozó és tárlat szervezője Pongrácz József gyermekorvos volt, akinek rendelője - mily meglepetés! - a Bagoly utcában található. A gyerekek egy egészen különös hangulatú terembe léphetnek be, figyelmük valószínűleg a lámpán és a mennyezeten lógó különféle baglyokra terelődik az egyébként talán kellemetlen mandulavizsgálat helyett.
A találkozón arra is fény derült, hogy ki milyen okból gyűjti a baglyokat. Egy házaspár 20 éves fia autóbalesetben meghalt a barátjával együtt. A két fiú mindig úgy búcsúzott egymástól, hogy: bagoly. A szülők ennek emlékére kezdték el gyűjteni a baglyokat, bár nem tudták, mit is jelenthetett ez a köszönés valójában - mesélte Matos Lajos.
Egy idős hölgy örökölt egyszer egy bagoly figurát, amely nagyon a szívéhez nőtt. Ettől a pillanattól kezdve amint meglátott egy baglyot, megvette és hazavitte. Az egyik soproni gyűjtő soha nem vásárolja meg magának az áhított tárgyat, de sugallja, hogy kell neki, és "engedi", hogy megajándékozzák vele.
Abban mindannyian megegyeztek, hogy a gyűjtemény önmagát gyarapítja, az ember egyszer csak rádöbben, hogy a lakása tele van bagollyal. Azonos a szenvedély: ha van három, akkor a negyediket is mellé kell tenni, mert ott nagyobb biztonságban van, mint a boltban. A gyűjtő az élettelen tárgy mögött ott látja az élő állatot is, amelynek érzései, igényei vannak. A gyűjtés nélkül üres lenne a világ - mondta Matos Lajos.
A Múzeumok éjszakáján 7240 látogató volt kíváncsi a bagoly gyűjteményekre; az egyik teremben a Bagoly címmel meghirdetett gyermekrajz pályázat alkotásait tekinthette meg a közönség, a tárlókban pedig a rengeteg, érdekesebbnél érdekesebb bagolyban gyönyörködhettek a látogatók.